Logo MojaObčina.si

Horjul

JUTRI
20°C
5°C
NED.
24°C
6°C
Deli
2873

Svetovni dan čebel sta obeležila minister Zajc in župan Prebil

Skrb za okolje in ohranjanje čiste narave je tisto glavno poslanstvo ministrstva za okolje in prostor, zato je osveščanje javnosti glede skrbi za naš življenjski prostor nenehno delo, ki se ves čas razvija in prinaša nove rešitve na tem področju. Urbano čebelarstvo je trend, ki ga v Evropi spremljamo že nekaj let in je izredno pomemben kazalnik kakovosti zraka v večjih mestih. Tudi v našem glavnem mestu najdemo kar nekaj čebelnjakov na strehah stolpnic, od sredine maja letos pa je prestolnica bogatejša še za dva nakladna panja.

Minister Simon Zajc je skupaj z županom Občine Horjul Jankom Prebilom v uporabo predal čebelnjak na stavbi ministrstva za okolje in prostor ob svetovnem dnevu čebel 20. maju. Ob tej priložnosti je minister izrazil zadovoljstvo ob takšnem sodelovanju, ki poudarja pomen čebel in ostalih opraševalcev v naših življenjih, pa naj gre za urbana središča, kot je streha na stavbi ministrstva za okolje in prostor sredi Ljubljane, ali vasi oziroma naravna okolja, kjer sicer običajno srečujemo čebelnjake. Župan Janko Prebil, sicer predsednik čebelarskega društva Dolomiti Polhov Gradec, ki je predal dva svoja panja, je ob tej priložnosti povedal: "Naše sodelovaje z ministrstvom je zelo dobro, saj nam je v horjulski občini veliko do tega, da omogočamo visoko kakovost življenja vsem občanom in občankam, to pa zagotavljamo tudi s tem, da skrbimo za čisto okolje, čist zrak in vodo. Včasih je lažje samo govoriti, kaj bi bilo dobro, ampak tisto, kar šteje, so naša dejanja. Na občini smo v minulem mandatu s trdim delom dokazali, da zmoremo in znamo poskrbeti za kakovostno pitno vodo in z izgradnjo kanalizacijskega omrežja ter nove čistilne naprave dokazujemo, da skrbimo tudi za vodotoke. S postavitvijo čebelnjakov na streho stavbe sredi Ljubljane pa gre več kot le za gesto ali znak dobrega sodelovanja, saj je to lahko zgled tudi drugim v Ljubljani. Čebele so namreč občutljive na onesnaženost okolja, kjer živijo, predvsem pa je izredno dober kazalnik njihov pridelek. Vedno, po vsaki sezoni pridelan med pošljemo na analize, ki ugotavljajo tudi prisotnost škodljivih snovi, ki so sicer lahko prisotne v določenem okolju." Poslikavi na panjskih končnicah sta domače ročno delo, kot se za pravi slovenski čebelnjak spodobi.

 

Peter Kavčič

Foto:Jure Šujica

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi