Logo MojaObčina.si

Horjul

JUTRI
27°C
18°C
SRE.
29°C
17°C
Deli
2873

Svetovni dan čebel bodo obeležili tudi v Horjulu

Na pobudo Slovenije je 20. decembra lani generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) v New Yorku soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. Na ta dan bo svetovna javnost vsako leto opozorjena na pomembnost ohranjanja čebel in drugih opraševalcev, čebel za celotno človeštvo ter pozvana h konkretnim aktivnostim za njihovo ohranjanje.

Razlogov za svetovni dan čebel maja je več. To je čas, ko so čebele na severni polobli najdejavnejše in se začnejo razmnoževati, obenem pa je v tem času potreba po opraševanju največja. Na drugem koncu sveta, na južni polobli, pa je tedaj jesen, čas spravila čebeljega pridelka ter s tem dnevi in tedni medu. 20. maj je tudi rojstni dan Antona Janše, ki je živel v osemnajstem stoletju prejšnjega tisočletja in velja za pionirja sodobnega čebelarstva ter enega največjih strokovnjakov za to področje v tistem času. Bil je prvi učitelj sodobnega čebelarstva na svetu, ki ga je cesarica Marija Terezija imenovala za stalnega učitelja na novi šoli za čebelarstvo na Dunaju. Ob tej priložnosti, ob razglasitvi svetovnega dneva čebel je predsednik čebelarskega društva Dolomiti Polhov Gradec Janko Prebil podaril osnovni šoli Horjul knjigo o čebelarjenju, saj pod vodstvom ravnatelja Primoža Garafola tu uspešno deluje čebelarski krožek. Janko Prebil je takole komentiral  to gesto, ki je spodbuda za mlade, ki svet čebelarjenja šele spoznavajo: "Letos bo v povezavi s svetovnim dnevom čebel potekalo veliko aktivnosti. Marca se bo začelo na celjskem sejmu, kjer se zbiramo čebelarji, nato bodo sledili medeni dnevi v Hiši Medu Božnar iz Polhovega Gradcu v sodelovanju s ČD Dolomiti - Polhov Gradec, nato bo 20. maja čebelarski praznik obeležen še v Žirovnici, rojstnem kraju Antona Janše, kjer bo tudi vrhunec praznovanja. Mladim čebelarjem želimo pomagati. Tu, v horjulski osnovni šoli jih je kar 24 in upam, da bodo iz teh mladih nekoč postali uspešni odrasli čebelarji, ki bodo nadaljevali s tradicijo pridelave medu v naših krajih."

 

Peter Kavčič, fotografija: arhiv občine

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi