Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.11.2017

oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 6°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Lazarji v Beli krajini


ŠPORT

| |
03.12.2014      9:54
A A

Lazarji v Beli krajini


21. november je bil dokaj turoben jesenski dan. Dvanajst horjulskih »lazarjev« in štirje pohodniki iz sosednje Dobrove smo se odpravili na ogled Bele krajine. Z železniške postaje Rakovnik nas je v zgodnjih jutranjih urah vlak odpeljal do končnega cilja – Semiča. Ogled je vodila ga. Marjana Žvokelj, ki ima rojstne korenine prav v Beli krajini.


Deli:

Voditeljica pohoda nas je od železniške postaje popeljala po krajši poti mimo cerkvice sv. Mihaela v Vavpči vasi vse do kužnega znamenja na Trati, ob cesti v Semič. To je eno najstarejših in redkih znamenj v Beli krajini in spominja na kugo izpred nekaj stoletij. Za znamenje skrbijo lokalni domačini in ravno tega dne ga je urejala prijetna gospa iz okolice. Tu je bila naša prva postaja, ki pa je nismo pričakovali. Ob cesti, nasproti znamenja, je bil parkiran avtomobil in ob njem smo zagledali dve gospe. Bili sta sestri naše Marijane in težko bi rekla, ali smo se bolj razveselili tako prijaznega sprejema ali tistega, kar je nudil prtljažnik. Iz njunih rok smo prejeli še topli belokranjski pogači. Eno je krasil sir, drugo slanina. Seveda smo vse to zalili s čajem, kavico in z borovničevim likerjem. Volja se je v trenutku dvignila na najvišjo možno raven, in ko smo se odpravili dalje, sta nas spremljali tudi gostiteljici s svojima nahrbtnikoma, ki sta nam tega dne še prišla prav.

Videli smo zanimiv kraški svet, poln vrtač, kamnitih gmajn, manjših izvirov, steljnikov, brezovih gajev ter prijaznih vasic in cerkvic. Po poti od cerkve sv. Duha na Selih pri Semiču smo si ob robu manjše vrtače ogledali kraško jamo Lebica. Tu je bil nekoč pomemben vir pitne vode, danes pa je vhod v obokano notranjost obzidan in morebiti odprt le ob božičnih praznikih zaradi jaslic. Videli smo največjo in najglobljo vrtačo Vodenico, kjer je na dnu obzidan izvir.

Očaral nas je izvir reke Krupa, ki izvira izpod 30 m visoke skalne stene, ki je tektonsko prelomljena. To je največji izvir v Beli krajini in je bil nekoč na voljo štirim mlinom ter dvema žagama. V neposredni bližini tega skrivnostnega izvira, po katerem se tudi imenuje – Ob izviru Krupe, stoji turistična kmetija Cerjanec, ki pa nas tega dne ni sprejela, saj so vaščani pokopavali najstarejšo, 102 leti staro domačinko. To nam ni pokvarilo razpoloženja, saj je bila ob kmetiji dovolj velika miza s klopmi in smo si tam postregli s hrano iz nahrbtnikov. Za še boljšo voljo pa sta z belokranjsko kapljico ponovno poskrbeli Marijanini sestri.

Pot smo zaključili s kavico v bifeju blizu Semiča in se nato odpravili na železniško postajo, od koder smo se pripeljali do Ljubljane. Med nami ni bilo nikogar, ki ne bi bil vesel, da smo se lahko po več tednih neugodnega vremena spet družili v naravi in spoznali za nas nov del naše lepe dežele.

 

Olga Gabrovšek, foto: Tone Čepon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.11.2017
Danes ni dogodkov.
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com

Bodite prvi pri oddaji mnenja.