Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Perice so prale ob potoku


SOSED SOSEDU

| |
18.05.2015      10:30
A A

Perice so prale ob potoku


Sredi Vrzdenca pod klancem ,,počiva,, jezerce majhno kot velika luža. Kamnita steza pelje okrog, mimo cvetočih travniških rož čez rahlo okrogel lesen mostiček. Ob robu jezerca včasih otroci z nogami in rokami krožijo mimo alg in pripovedujejo svoje zgodbe:"A veš, da so to zelene alge in da so žive?" "Jaz pa vem, da gliste nimajo oči, pa so tudi žive! V vrtcu mi je povedala!" "A glista ti je to povedala v vrtcu?" so mu zažarele oči.


Deli:

Izpod skal in izpod strmih bregov priteče na površje čista, bistra voda. Nikoli še ni usahnila, kot da jo nekaj žene iz globine. Pravijo pa , da priteka nekje z Male vode in iz Ljubljanice in da so nekoč večkrat priplavale postrvi. Že dolgo jih ne vidiš več.

Nekoč so po klancu navzdol kmetje gonili v to lužo krave, vole in teleta. Tam so zavohali hladen zrak, zadirkali čez blato in pesek do kolen in začeli z gobci srkati vodo vase. Pili so počasi in dolgo. Pastir ali kmet sta vedno pazila, da goveji drekci niso frčali v jezero. Tam, na drugi strani je morala biti voda čista, ker so ženske prale perilo. Rekle so, naj bo čista kot solza.

Na tisti strani luže, kamor govedo ni smelo, so ob stezi še vedno kamniti perilniki. Taki kot nekoč. Perice so udarjale mokre platnene srajce in razne cunje, največ iz lanu in ovčje volne. Težko je bilo namakanje perila v vodi, udarjanje ob perilnik in otiranje. Moški tega niso znali in niso hoteli tega ženskega "zanikrnega" dela. Ženske so podpirale tri vogale pri hiši, da so bile družine približno čiste, hiša pa urejena zunaj in znotraj, njihovo delo pa ni bilo cenjeno.

Tako pripoveduje naša stara luža, kot da vidi daleč nazaj in naokrog. In ta gladina jezerca bo še naprej počivala v svoji tihoti.


Jože Praprotnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.