Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.10.2018

delno oblačno
Sprva bo oblačno, ponekod tudi megleno. Rahel dež bo povsod ponehal. Čez dan se bo od severozahoda delno zjasnilo. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 20, na Primorskem do 24 °C.
11°C | 22°C
petek, 17.10.2018
11°C | 20°C
sobota, 19.10.2018
9°C | 20°C
nedelja, 20.10.2018
7°C | 19°C
ponedeljek, 21.10.2018
8°C | 10°C
Opozorila
Četrtek, 18.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
22°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Obiskali smo Dravinjsko dolino


SOSED SOSEDU

| |
11.09.2017      13:07
A A

Obiskali smo Dravinjsko dolinoDeli:

Vsako leto na začetku jeseni imamo horjulski upokojenci izlet. Tokratni cilj je bila Dravinjska dolina. Naša prva postojanka je bila Sladka Gora z eno najlepših baročnih cerkev v Sloveniji. Zgodovino nam je podrobno razložil oskrbnik cerkve in nas nato povabil na ogled arhitekturnega muzeja v sosednjem objektu. Po ogledu smo bili povabljeni še v vinsko klet pod muzejem, kjer smo z veseljem okusili njihovo kapljico. Vidnejše hribovje Dravinjske doline je t. i. štajerski Triglav s pravim imenom Boč. Ta nudi zatočišče okoliškim vasem pred nevarnimi padavinami in viharji. S panoramsko vožnjo smo si ogledali kraj Poljčane in se ustavili v bližnjih Studenicah pri samostanu Dominikank iz 13. stoletja, kjer je danes muzej Studenice. V tem nekoč mogočnem objektu, ki je danes v precej klavrnem stanju, smo v cerkvi sv. Treh Kraljev poslušali ene najstarejših orgel v Sloveniji in ob sočasnem vonju starega objekta je slehernega izmed nas prepojil poseben občutek in spomin na pretekla dogajanja. 
Sledil je ogled učnega poligona za samooskrbo Dole v naselju Modraže, ki ga vodi prof. ddr. Ana Vovk Korže. Prikaz predelave nerodovitne zemlje v uporabno in nato pridelave bio izdelkov na tej predelani zemlji, proč od civilizacije v neokrnjeni naravi, je vsaj mene pustil brez besed. Začutila sem veliko spoštovanje do ge. Ane – intelektualke, ki svoje znanje in delo posveča raziskavam o preživetju v neokrnjeni in kruti naravi brez sodobnih pripomočkov in kemije. Prepričana sem, da med nami ni bilo prav nikogar, ki bi si upal živeti njeno življenje – posvečeno raziskavam z ogromno dela in malo zaslužka. Še bolj pa me je presenetilo njeno nesebično povabilo v njen dom – lično mormonsko hišico, v kateri preživi večino časa, ko ji vreme ne dopušča dela na zemlji.

Sledil je še zadnji del našega programa – kosilo. Zadovoljni, morda že rahlo utrujeni, toda prepojeni z mnogimi vtisi, smo se ustavili v gostilni PULZ v Poljčanah, ki obratuje šele kratek čas. Postrežba je bila profesionalna, hrana odlična. Nadvse zadovoljni s celotnim dnem smo se odpravili proti domu. Tega dne bi težko našla napako v organizaciji ali kje drugje. Enostavno je ni bilo. Resda vreme s soncem ni bilo radodarno, zato pa smo ga imeli dovolj v svojih srcih. Mislim, da si večina izmed nas želi še dolgo hoditi na takšne izlete in če nam bo le zdravje dopuščalo, bomo to tudi delali.

 

Olga Gabrovšek, fotografija: Tone Čepon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!