Logo MojaObčina.si

Horjul

DANES
17°C
12°C
JUTRI
21°C
13°C
Deli
2266

Prvomajska budnica z mažoretami in godbo

Prvomajsko jutro, ko praznujemo svetovi praznik dela, je v Horjulu in okolici zadnja leta slovesno. Po ulicah se namreč razlega poskočna koračnica, budnica, ki zaspance predrami in spomni na to, da si je delavski razred izboril pravico do 8-urnega delovnika in boljših pogojev dela ter plačila.

Praznik, katerega korenine segajo do leta 1886, ko so v ZDA potekali krvavi boji med delavci in policijo, danes obeležujmo na različne načine. Poleg kurjenja kresov gre predvsem za druženje družin in prijateljev ter seveda začetek sezone piknikov. Letos je Mažoretna skupina Horjul združila moči z Godbo Dobrova - Polhov Gradec in s prvomajsko budnico v hladno jutro prebudila prebivalce Občine Horjul. S koračnicami so, ko se je začelo daniti (5.30), najprej pozdravili vaščane v Podolnici. Svojo pot so nadaljevali v Horjulu, ko so malo čez šesto uro zadonele trobente in zabobneli bobni na Metrelovem parkirišču. Povorko z mažoretami na čelu je pot vodila po glavni cesti mimo vrtca do občinskega trga, kjer jih je pozdravila zbrana množica. Župan Janko Prebil jim je izrekel nekaj besed dobrodošlice in pozdravil njihov trud ter vse povabil na topel čaj in pecivo, da so se vsaj nekoliko ogreli pred nadaljevanjem poti proti Šentjoštu.  

Besedilo in foto: Peter Kavčič

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi