Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.09.2018

jasno
Ponoči se bo povsod razjasnilo, ponekod po nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 15, ob morju okoli 18 °C.
14°C | 30°C
sobota, 20.09.2018
15°C | 27°C
nedelja, 22.09.2018
15°C | 17°C
ponedeljek, 23.09.2018
9°C | 22°C
torek, 24.09.2018
12°C | 23°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
30°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Okolica cerkve sv. Kancijana dobila novo ......


NOVICE

| |
15.08.2017      13:22
A A

Okolica cerkve sv. Kancijana dobila novo podobo


Ko vas bo pot zanesla na Vrzdenec in se boste ustavili ob cerkvici, ki leži nad vasjo, boste dobili občutek, kot da ste v nekem drugem času. Gozdovi, ki jo obkrožajo, mirno šumijo, visoke pokončne smreke pa tudi v poletnih mesecih nudijo prijetno senco in ohladitev. Potoček, ki priteče iz gozda, se sedaj malo zadrži tudi v ribniku poleg prvih hiš in vse skupaj še najbolj spominja na kuliso kakšne od Grimmovih pravljic.


Deli:

Za to idilično zunanjo podobo, ki bi lahko bila tudi nekje v nemškem Schwarzwaldu, se skriva veliko ur dela in urejanja. Vse skupaj se je začelo s sanacijo potočka, ki ob večjih neurjih postane deroč hudournik in nižje na Vrzdencu povzroča poplave. Sedaj ne bo več tako, saj bodo deroče vode in material, ki ga te nosijo s sabo, ustavili trije zadrževalniki. Čeprav so bila zaključna dela končana šele konec julija, je že jasno, kako pomembno vlogo imajo, saj nam je poletje postreglo s številnimi plohami, med katerimi so svoje delo odlično opravili. Župan občine Horjul Janko Prebil je ob tem poudaril, da je bila prav ureditev tega hudourniškega potoka ključna za pridobitev soglasij za nov občinski prostorski načrt, pri katerem zdaj ni več zadržkov glede dosedanjih poplavnih območij, ki so onemogočale širitev vasi. Vodotok je zdaj urejen prav od točke, kjer pride iz gozda, in od tam naprej mimo zgornjega parkirišča, okoli obzidja cerkve in po lični kamniti ter močno utrjeni strugi do mežnarije, ki jo zdaj krasi tudi manjši ribnik. Sveti Kancijan tako s svojo zunanjo podobo kar kliče po lahkotnem sprehodu in uživanju v tišini in miru, ki ju cerkev z okolico nudi mimoidočim sprehajalcem in izletnikom.
Urejena okolica cerkve pa ni edina novost na tem koncu Vrzdenca, od junija v notranjosti cerkve namreč potekajo obnovitvena dela. Pod okriljem Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in njihovega restavratorskega centra obnavljajo freske v prezbiteriju in restavrirajo glavni oltar. Vodja projekta Anita Kavčič Klančar, restavratorka in konzervatorka, je poudarila pomembnost poslikav, saj so te med najstarejšimi v Sloveniji, zaradi teh pa je to ena pomembnejših srednjeveških cerkva pri nas: "Tri gotske poslikave v notranjosti so pravo bogastvo kulturne dediščine. V postopku restavriranja uporabljamo materiale, kot so jih uporabljali v času nastanka. Pomemben nam je vsak delček freske in ker moramo paziti, da ne poškodujemo ali prekrijemo kakšnega koščka in poslikave ohranimo zares pristne, je delo zelo dolgotrajno in zahteva veliko mero občutka. Polovico sredstev so priskrbeli na zavodu restavratorskega centra, drugo polovico pa iz občinskih sredstev. Menim, da je to zelo lep primer sodelovanja države in lokalne skupnosti." Obnova bo predvidoma trajala do konca oktobra. Takrat si boste lahko ogledali obnovljene poslikave in restavriran glavni oltar, kar je denarno podprla Župnija Horjul, idilično zunanjo podobo pa bodo že krasile jesenske barve.

 

Peter Kavčič

Fotografije: Peter Kavčič

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!