Oceni objavo

Pomoč na domu za starostnike v poznanem okolju

Kdor je rad v družbi starejših in jim po svojih močeh in z znanjem lahko pomaga, je toplo vabljen v Zavod Pristan, ki je koncesionar pri izvajanju pomoči na domu v horjulski občini že od leta 2004. Sama pomoč na domu obstaja seveda že dlje in so jo razvili socialni delavci, v Centrih za socialno delo.

Za kaj pravzaprav gre? Starostnik lahko ob zunanji pomoči predvsem dlje časa ostane doma - v okolju, ki ga pozna, kjer ima prijatelje, morda vrt ali najljubši kotiček za lahkoten sprehod. Ob pomoči sodelavcev Zavoda Pristan pa dobi samo tisti delček pomoči, ki ga dejansko potrebuje in za to ni potrebna selitev v dom za ostarele. Svojci, ki imajo svoje obveznosti v službah, so na ta način razbremenjeni.

Kot pojasnjujejo v Zavodu Pristan, je lahko na začetku samo minimalna pomoč. Recimo to, da nekdo od njih pripelje kosilo in je na voljo za kratek klepet ter s tem omogoči ta tako zaželen socialni stik. Lahko gre samo za pomoč pri kopanju oziroma tuširanju enkrat do dvakrat tedensko, da starostniki ne padejo. Seveda gre lahko za osnovno gospodinjsko pomoč, navadno je dovolj že samo enkrat tedensko, da se bivalni prostor posesa, pomije po tleh, obriše prah, pomije posoda, osnovno očisti kopalnica, preobleče postelja in podobno. Kdor želi pomagati na tak način, lahko za več informacije pokliče v Zavod Pristan in se dogovori za sestanek, kjer se mu bolj natančno pojasni, kakšne so potrebe in se oceni, ali je kandidat primeren. Če se želite pridružiti kolektivu, oddajte svojo prijavo po e-pošti na naslov nada@pristan.si.

Kakšne ljudi točno iščejo, je pojasnila Nada Jerala, vodja pomoči družini na domu: ''Predvsem je pomembno, da kandidat ali kandidatka rad dela s to populacijo, da mu je mar za počutje starostnika, da v tem delu prepozna smisel tudi zase. Seveda je pomembna poštenost, potrpežljivost, skratka nek zdrav način do sočloveka. Vsak kandidat, tudi če je že delal na tem področju, je vključen v uvajanje, ki je odvisno od njegovega predznanja. Lahko je kandidat nekdo, ki na tem področju še ni delal, potem je uvajanje sorazmerno daljše. Kasneje se zaposleni lahko vključijo v Nacionalno poklicno kvalifikacijo za socialnega oskrbovalca.''

Na vprašanje, ali so kakšni posebni pogoji v smislu starosti, je lahko tak sodelavec nekdo, ki je že v pokoju a še vedno vitalen ali morda mlad študent. Sicer pa pravijo, da je dobrodošel vsak. ''Pomembno je le, da so resni. Lahko se dogovarjamo samo za delo v določenih dneh v tednu ali vsak dan za nekaj ur. Lahko je moški ali ženska. Navadno pišemo bolj v ženski obliki, ker je moških oskrbovalcev malo. Potreben pa je izpit za avto in zaželen lastni prevoz, da se oskrbovalka pripelje od enega do drugega uporabnika,'' še pravi vodja pomoči na domu.

Dejavnost se izvaja dopoldan, od ponedeljka do petka med 7.00 in 15.00 uro. Takrat, ko je glavnina svojcev v službah. Storitev je sofinancirana s strani Občine Horjul, ki je zavodu podelila koncesijo za opravljanje te dejavnosti. Za uporabnike pa je cena 6,25 evrov na uro. Uporabniki oziroma njihovi svojci se za pomoč na domu dogovarjajo izključno z Zavodom Pristan in zato ni potrebno kontaktirati občine.

Morda še koristna informacija za vse, ki se zanimate za te storitve ali pa ste se v teh vrsticah prepoznali kot potencialni kandidat za to delo. Minimalni čas obiska je 30 minut. Obiski so prilagojeni potrebam uporabnika, saj se ponekod za nego potrebuje samo 45 minut, drugje lahko tudi uro in pol, kar pa je sicer redko. Tako se glavnina obiskov vrti okoli ene ure na dan.

Besedilo in foto: Peter Kavčič

Oglejte si tudi