Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 20.02.2018

oblačno
Ponoči bo oblačno, v vzhodni polovici Slovenije bo znova pričelo rahlo snežiti. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -1, na Primorskem, kjer bo pihala šibka do zmerna burja, okoli 3 °C.
-1°C | 3°C
sreda, 21.02.2018
-1°C | 3°C
četrtek, 22.02.2018
0°C | 1°C
petek, 23.02.2018
-2°C | 2°C
sobota, 24.02.2018
-1°C | 2°C
Opozorila
Ponedeljek, 19.2.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
3°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Male komunalne čistilne naprave, manjše od 50 ......


OBČINSKE

| |
09.12.2014      11:21
A A

Male komunalne čistilne naprave, manjše od 50 PEDeli:

Male komunalne čistilne naprave z zmogljivostjo, manjšo od 50 PE (v nadaljevanju MKČN), so predvidene predvsem na območjih z manjšo gostoto poselitve, tam, kjer ni predvidena izgradnja javne kanalizacije. Le-te so v lasti posameznikov in tako niso opredeljene kot javna infrastruktura.

 

MKČN je naprava za čiščenje odpadne vode, ki nastaja v stanovanjski stavbi po uporabi vode v gospodinjstvu, pri pranju, v sanitarnih prostorih … Nakup in izvedba vgradnje sta tako »v rokah« posameznikov, največkrat lastnikov hiš. Pri tem pa vsekakor priporočamo, da se uporabniki pred nakupom MKČN tudi dobro pozanimajo, in sicer:

-          proučijo ponudbo na trgu, cena naj ne bo edini kriterij!

-          preverijo reference ponudnika MKČN.

-          preverijo, ali ponudnik razpolaga z izjavo o lastnostih.

-          opravijo ogled že delujoče MKČN, če le imajo možnost.

-          preverijo, ali ponudnik MKČN zagotavlja servis z usposobljenim tehničnim svetovanjem.

 

Uporabniki naj upoštevajo dejstvo, da v garancijski dobi, ki začne teči od datuma nakupa naprave, skrbno spremljajo delovanje MKČN. Tako lahko pozovejo prodajalca, da jim še v garancijskem času uredi delovanje MKČN do te mere, da bo obratovala v skladu s predpisi. Pravilnost delovanja MKČN se ugotavlja v postopku izdelave ocene obratovanja. Ocena obratovanja se izdela šele po krajšem obdobju uporabe MKČN, saj se procesi čiščenja ne vzpostavijo takoj, ko MKČN pričnemo uporabljati. Pozitivna ocena obratovanja pomeni, da MKČN dobro deluje, kar je tudi pogoj za znižanje okoljske dajatve* uporabniku take naprave. Uporabnik je kot lastnik MKČN zadolžen za ustrezno obratovanje le-te.

Še posebno pozorni pri izbiri prave MKČN morajo biti lastniki objektov, ki niso stalno naseljeni (vikendi). V takšnem primeru so MKČN le občasno obremenjene z odpadno vodo, zato je na to treba opozoriti prodajalca, da vam ponudi ustrezno MKČN, ki bo delovala tudi v takšnih pogojih. 

Nikakor pa ne smemo zanemariti dejstva, da je za učinkovito obratovanje MKČN potrebno tudi njeno vzdrževanje. Uporabnik mora biti predvsem pozoren na delovanje opreme, vgrajene v MKČN, naročati odvoz viška nastalega blata in preverjati, da je iztok iz MKČN bister. Za dobro delovanje MKČN je pomembno, kaj uporabniki spuščajo v WC-školjko in odtoke. Maščoba, ostanki hrane, krpice in drugi tovrstni odpadki ter prekomerna uporaba čistil zmanjšujejo učinkovitost delovanja MKČN!

Kakšne so naloge izvajalca obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode (v nadaljevanju izvajalec javne službe)?

Izvajalec javne službe mora v skladu z zakonom:**

-          izvajati prevzem odvečnega blata iz MKČN in ga obdelati na ustrezni čistilni napravi. O rokih prevzema blata mora izvajalec javne službe uporabnika pisno obvestiti in pri tem navesti tudi, na kateri komunalni ali skupni čistilni napravi se obdeluje blato.

-          izdelati oceno obratovanja vsaka tri leta, s katero se pridobi vse podatke o MKČN in opravi terenski pregled, pri katerem se preverijo obratovanje in vzdrževanje naprave, dokumentacija in iztok očiščene odpadne vode iz MKČN.

-          voditi evidenco o vseh MKČN in o tem poročati pristojnemu ministrstvu.

 

Več informacij lahko poiščete na spletni strani izvajalca javne službe http://www.vo-ka.si/, v zavihku »Informacije«, »Male komunalne čistilne naprave in greznice« (celi naslov: http://www.vo-ka.si/informacije/male-komunalne-cistilne-naprave-greznice). 

 

*Okoljska dajatev je plačilo za onesnaževanje okolja. Višina okoljske dajatve je odvisna od stopnje čiščenja odpadne vode. Uporabnikom MKČN, v katerih se izvaja ustrezno čiščenje komunalne odpadne vode, se okoljska dajatev obračuna le v višini 10 odstotkov.

**Uredba o odvajanju in čiščenju odpadne vode (Ur. l. RS št. 88/2011, 8/2012)


JP Vodovod - Kanalizacija
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!