Občine: Bistrica ob Sotli, Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Horjul
DANES
4°C
0°C
JUTRI
3°C
2°C
Oceni objavo

V čast slovenski umetnosti in kulturi

Horjul, 5. februar – V avli osnovne šole Horjul je že tradicionalno potekalo odprtje slikarske razstave umetniških del F. Zupeta – Krištofa, ki pa jo je letos dopolnila zbirka slik Aleksandra S. Jarca. Slovesnost so sooblikovali govorniki prim. dr. Matjaž Lunaček, pesnik in pisatelj Matjaž Pikalo, župan Janko Prebil, povezovalec Matko Zdešar in glasbeni trio Clavimerata.

Slovenskemu kulturnemu prazniku in enemu največjih slovenskih pesnikov Francetu Prešernu so se poklonili mnogi zbrani v avli horjulske osnovne šole, kjer je po utečeni navadi potekala slovesna prireditev ob odprtju razstave umetniških del F. Zupeta – Krištofa, ki pa se mu je letos pridružil še slikar Aleksander S. Jarc s svojimi deli. Veselje nad vsakoletno izvedbo dogodka je v pozdravnem nagovoru izrazil tudi župan Janko Prebil ter se zahvalil umetnikoma za pripravo razstave. Slavnostni govornik je bil tudi to pot prim. dr. Matjaž Lunaček, ki je kot razlog za svoj nagovor navedel trojno zmagoslavje duhov, in sicer Krištofovo vztrajnost pri ustvarjanju, 180-letnico prvega izida Prešernove povesti v verzih Krst pri Savici ter 110-letnico rojstva umetnika Ivana Mraka, ki je močno zaznamoval oba razstavljavca. "Pri slikarjih Zupetu in Jarcu je zaznati, da so ju pri ustvarjanju navdihovali tako verski kot revolucijski motivi Prešernove pesnitve in Mrakove dramske vsebine, kar je tudi naloga pesnikov in pisateljev," je med drugim dejal govornik ter zaključil z apelom, naj zbrani zavzeto berejo in iščejo navdihe za svoje delo. Morda so ga nekateri našli že v pesnitvi Matjaža Pikala, ki je kot slednji prebral eno svojih pesmi, za tem pa na kratko predstavil slikarja, razstavljavca ter prijatelja, s katerim sta skupaj s pokojnima Tomažem Gostinčarjem in Josipom Bučarjem v sedemdesetih in osemdesetih predstavljala neformalno povezano skupino štirih. Ti so nadaljevali oziroma še nadaljujejo delo slovenskih impresionistov, ki so bili njihov glavni navdih. Franc Zupet – Krištof je zapisal, da je risarsko močno povezan s Karlo Bukovec, na njegovo slikarsko izraznost pa so močno vplivali Van Gogh, Grohar in Jakopič. Tokrat so šolsko avlo zapolnili predvsem njegovi portreti. Podoben vpliv je čutil tudi Aleksander Sašo Jarc, ki je sicer eden mlajših slovenskih slikarjev, a je kljub temu ustvarjal že za marsikoga in marsikje, tokrat so bili na ogled predvsem njegovi akvareli pokrajin in portreti. Potek prireditve so z glasbenimi drobtinicami popestrili in obogatili tudi člani glasbenega tria Clavimerata. Priložnost za ogled razstave in duhovno obogatitev je bila še ves podaljšan vikend, svoja vrata pa je zaprla na večer slovenskega kulturnega praznika.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv

Oglejte si tudi