Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 16.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo sončno. Pihal bo šibek veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 29, na Primorskem do 32°C.
15°C | 29°C
petek, 17.08.2018
15°C | 31°C
sobota, 18.08.2018
16°C | 31°C
nedelja, 19.08.2018
16°C | 31°C
ponedeljek, 20.08.2018
17°C | 31°C
Opozorila
Četrtek, 16.8.2018 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
29°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Lovci so praznovali 70. obletnico


GOSPODARSTVO, DRUŠTVA

| |
13.10.2016      3:42
A A

Lovci so praznovali 70. obletnico


Zaklanec, 24. september – Lovska družina Horjul letos praznuje svojo sedemdesetletnico. Jubilej so njeni člani in prijatelji obeležili s slovesnostjo, ki je potekala sredi septembra pri lovski koči v Pečovju.


Deli:

Lovski rog je na čudovito septembrsko soboto naznanil začetek slovesnosti, s katero so člani Lovske družine Horjul obeležili sedemdesetletnico svojega obstoja. O njihovi zgodovini in poslanstvu lovcev je spregovoril starešina Lovske družine Horjul Andrej Bastarda. Nekaj več besed je namenil pomenu lova nekoč in danes, ko ima lov vlogo ohranjevalca naravnega ravnovesja, ter nalogi in odgovornosti lovcev, ki skrbijo, da so vrste in število divjadi v ravnovesju z bivalnimi in prehranskimi možnostmi. "Lovci se moramo zavzemati za ohranitev dediščine, ki smo jo v obliki bogate narave in obilice živalskih in rastlinskih vrst prejeli od naših prednikov. Naša naloga je, da jo neokrnjeno zapustimo našim potomcem," je še opomnil. V zaključku se je na kratko sprehodil skozi sedemdesetletno zgodovino lovske družine Horjul in s ponosom spomnil na pobudnika ustanovitve družine dr. Ivana Lovrenčiča, nestorja slovenskega lovstva. Ta ima pomembno mesto tudi v novem zborniku, ki ga je Lovska družina Horjul ob 70-letnici izdala, v njej pa zapisala vsaj del še znane zgodovine, ki se bo tako za vselej ohranila za prihodnje rodove.
"Zahvala za sodelovanje in za razumevanje, da tudi divjad potrebuje svoj življenjski prostor," je ob koncu še dodal lovski starešina, ki je veljala celotni lokalni skupnosti in kmetom, s katerimi se trudijo preprečiti in omiliti škodo, ki jo povzroča divjad na kmetijskih površinah. Sledil je pozdrav gostov, od katerih je besedo najprej dobil predstavnik Lovske zveze Slovenije in zveze lovskih družin Ljubljana Milan Velkovrh. Ta je navzoče pozdravil ter jim čestital ob okrogli obletnici. Pohvalil je delo lovcev ter se dotaknil dogodkov, ki se odvijajo na ravni Lovske zveze Slovenije, ob koncu pa Lovski družini Horjul izročil priznanje. Za njim je zbrane pozdravil horjulski župan Janko Prebil in lovcem čestital za visok jubilej. Izrekel jim je zahvalo, da kot društvo poskrbijo za ustrezne pogoje in sobivanje ljudi in živali ter jim zaželel uspešnega sodelovanja tudi v bodoče.
Sledil je še pogled nazaj, ko so se s priložnostnimi priznanji spomnili vseh tistih, ki so še posebej prispevali in se potrudili za uspeh Lovske družine Horjul. Stanku Petriču so podelili plaketo ter prvi izvod Zbornika LD Horjul, saj je bil prav on pomemben člen pri ustvarjanju le-tega. Spominsko darilo ob praznovanju osebnega jubileja je prejel Avgust Končan, trije – Jože Grdadolnik, Jože Sedej in Franc Žakelj pa so bili za 50-letno članstvo v Lovski družini Horjul imenovani za častne člane družine. Poleg priznanj in plaket zaslužnim članom je društvo podelilo še plaketo z zahvalo vsem prijateljskim in sosednjim lovskim družinam ter občini Horjul z željo po dobrem sodelovanju tudi v prihodnje.
Iz povedanega je bilo razbrati, da se je lovstvo v horjulski dolini skozi vseh sedemdeset let razvijalo in krepilo tako s povečevanjem števila članov kot z novimi pridobitvami. Ena večjih je bila izgradnja lovske koče, ki so ji v zadnjem desetletju dodali še nadstrešek, jo obnavljali, danes pa se lahko pohvalijo še z novo hladilnico. Vse nove pridobitve je ob koncu blagoslovil horjulski župnik Janez Smrekar. Lovski rog je naznanil zaključek uradnega dela, ki ga je povezoval Pavel Ravnohrib. Sledil je le še neuradni del, ko so zbrani lahko sproščeno poklepetali ter se okrepčali s tradicionalnim lovskim golažem.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!