Logo MojaObčina.si

Grosuplje

DANES
0°C
-3°C
JUTRI
3°C
-1°C
2056

Ivančna Gorica v družbi inovativnih lokalnih skupnosti

Včeraj so v Družbenem centru na Krki podelili priznanja  šestim najbolj inovativnim projektom slovenskih  lokalnih  skupnosti, izbranim med 21 prijavljenimi na natečaj.  Podelitev je potekala v okviru Konference o inovativnih lokalnih skupnostih,  ki so jo organizirali Razvojni center  Srca Slovenije. Občina Ivančna Gorica in podjetje Vibacom.  

 

Udeležence je najprej pozdravil župan gostujoče občine Dušan Strnad, ki je poudaril pomen vključevanja  ljudi v delovanje lokalne skupnosti,  katera se  povezuje v širši slovenski in evropski prostor.  Tem korakom sledi  Občina Ivančna Gorica z znamko Prijetno domače, ki povezuje  12 biserov – 12 krajevnih skupnosti, ki so jo nadgradili s kolesarskimi potmi okoli občine. Naslednja zgodba  je vključitev v  slovensko in evropsko mrežo starostno prijaznih občin, pa podjetniško povezovanje s pobrateno nemško občino Hirschaid in druge.  Podrobnosti  teh je kasneje predstavil  podžupan  Tomaž Smole z razlago Participativnega pristopa oblikovanja razvojne strategije občine, ki  daje osnovne poudarke medgeneracijskemu sodelovanju, turizmu, lokalni samooskrbi, energetiki in prostorskemu razvoju.

 

Aleksandra Gradišek, direktorica Razvojnega centra Srca Slovenije, je povedala, da »smo želeli izpostaviti projekte in dobre prakse, ki gradijo na povezovanju občin, prebivalcev, turističnih ponudnikov, podjetnikov, kmetov, mladih in vseh, ki aktivno soustvarjajo prostor, v katerem živijo.« Med 21 prijavljenimi projekti na natečaj je strokovna komisija  podelila priznanja naslednjim  inovativnim projektom na nivoju lokalnih skupnosti:

 

  1. BTC City:  Smučarski skoki za ženske. Letos februarja je na skakalnici v Ljubnem  potekalo že drugo FIS svetovno prvenstvo v smučarskih skokih za ženske.
  2. Občina Šentrupert:  Dežela kozolcev.  Projekt muzeja na prostem  s  postavitvijo  kozolcev, ki izvirajo iz Mirnske doline,  predstavlja pomembno etnološko dediščino na nivoju države.
  3. Hiša – Društvo za ljudi in prostore: Živa dvorišča v Mariboru. Program prazna mestna dvorišča oživlja v sodelovanju s prebivalci  s kulturnimi dogodki  in kreativnimi ustvarjalci, da dvorišča  postajajo spet  prostor druženja in dobre volje.
  4. Kulturno društvo Fran Maselj Podlimbarski, Krašnja, Lukovica:  Sprehod skozi preteklost vasi ob vodni učni poti. Izdali so  knjižico z zgodovino vasi in okolice, v zloženki opozorili na nahajališča največjih kremenčevih kristalov, pripravili table z opisom zgodovine, maketo ajdovskega gradišča……
  5. Turistično društvo Polšnik, Litija: Abrahamov ključ Srca Slovenije. Vsakoletno skupno praznovanje  in povezovanje petdesetletnikov iz vse Slovenije, ki med drugimi aktivnostmi zbirajo humanitarna sredstva za organizacijo Novi paradoks, ki oskrbuje ljudi s posebnimi potrebami in težavami v duševnem zdravju.
  6. Miroslav Brinovec, Litija:  Oglarjenje v oglarski deželi.  Projekt oglarske domačije Brinovec prikazuje tradicijo oglarstva  z izvedbo učnih programov.

 

Osrednjo temo konference oziroma bistvo inovativnih projektov  je Violeta Bulc predstavila z besedami »razvoj ljudi v lokalnem okolju, vse drugo je mrtev kapital«.  Na tem gradijo  tudi izpostavljene lokalne inovativne zgodbe iz območja Srca Slovenije. Program  zdravega staranja  je za občino Ivančna Gorica predstavil dr. Jože Ramovš, o programu  medgeneracijskega  povezovanja  v občini Zagorje ob Savi je spregovorila  Amalija Kuder. Udeležencem konference, med katerimi so bili tudi strokovnjaki s področja inovativnosti še iz osmih evropskih držav, ki jih trenutno gosti Razvojni center Srca Slovenije,  je bil predstavljen  še sistem izobraževanja v omenjenem razvojnem centru in pomen simbolike v lokalnih skupnostih.

Konferenco je povezovala  in soustvarjala znana slovenska inovatorka, podjetnica, direktorica  Vibacoma, ženska  pozitivnih, ustvarjalnih vibracij,  Violeta Bulc.  S svojimi fotografijami in glasbo  je dogodek  umetniško dopolnil  Lado Jakša, popestrili  pa učenci  Podružnične OŠ Krka s prikupnimi pevskimi in plesnimi točkami.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!