Onesnaženost zraka ima lahko pomembne vplive na zdravje ljudi. Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še dodatni viri - kurišča in neugodni podnebni pogoji.
V poletnem času smo izpostavljeni povišanim ravnem ozona, svoje pa doda še izpostavljenost alergenemu cvetnemu prahu.
Z namenom predstavitve kakovosti zraka v Sloveniji ter vplivov onesnaženega zraka in alergenega cvetnega prahu na zdravje Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) organizira strokovno srečanje v Murski Soboti.
Dogodek bo namenjen strokovni in drugi zainteresirani javnosti. Na njem bodo predavatelji iz različnih inštitucij (Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo MOPE, Agencija Republike Slovenije za okolje ARSO, Nacionalni inštitut za javno zdravje NIJZ, Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano NLZOH ter Ekosklad) predstavili problematiko onesnaženosti zunanjega zraka ter izpostavljenosti alergenemu cvetnemu prahu iz različnih vidikov.
Štiriurni brezplačni dogodek bo potekal 1. aprila 2026 v dopoldanskem času na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, Območna enota Murska Sobota, Arhitekta Novaka 2b, Murska Sobota - predavalnica NLZOH.
Prijave trajajo do 30. marca 2026 na https://anketa.nijz.si/a/3a70ef3d.
Program srečanja je
priložen v priponki ali pa ga najdete na naslednji povezavi: https://nijz.si/obmocna-enota-murska-sobota/srecanje-cist-zrak-za-zdravje/.

