Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
8°C | 12°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
6°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
7°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
8°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Praznik topliškega jabolka


TURIZEM, KMETIJSTVO

| |
20.10.2015      13:17
A A

Praznik topliškega jabolkaDeli:

 

Jesen v občini Dolenjske Toplice tradicionalno zaznamuje prireditev Praznik topliškega jabolka, ki se je letos odvila že petnajstič in je, kot smo lahko slišali na prireditvi, druga najstarejša prireditev, posvečena jabolku, v Sloveniji. Pod njo se podpisujejo domača občina, Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto in Društvo podeželskih žena Dolenjske Toplice. Čeprav v ospredju ostaja jabolko in izdelki iz njega, prireditelji v zadnjem času poudarek dajejo tudi drugim jesenskim pridelkom, vse z namenom približati ponudbo domačih pridelovalcev in poudariti pomen doma oz. v bližnjem okolju pridelane zdrave hrane ter neposreden stik pridelovalca s potrošnikom, kar je ob odprtju poudaril tudi prvi mož zavoda Jože Simončič. Prireditev je v upanju, da se bodo obiskovalci dobro počutili in o jabolku kot hrani in zdravilu tudi kaj naučili, odprl domači župan Jože Muhič, ki je izpostavil še pridne roke domačih gospodinj, ki tudi tokrat niso zatajile. Prireditev je vnovič ponudila vodene oglede, razstave jabolk, jesenskih darov narave, zavitkov in ostalih dobrot iz tega zdravega sadeža, strokovne komisije pa so tudi letos ocenile najboljše zavitke, sokove in kise.

 

Najtežje jabolko

Šest jabolk se je potegovalo za naziv najtežjega na letošnji prireditvi, sreča pa je bila tokrat na strani Janeza Šerclja s Sel, čigar jabolko je tehtalo 545 gramov in je tako le za las prehitelo drugouvrščenega s 543 grami, ki ga je prinesla Janja Bučar Turk

Ocenjevanje kisov, sokov in jabolčnih zavitkov

Pridelovalci so tudi letos v oceno dali jabolčne in mešane sokove ter kise. Strokovna komisija je ocenila 16 vzorcev bistrega jabolčnega soka, šest vzorcev motnega jabolčnega soka, devet vzorcev mešanega soka in 16 vzorcev kisa. Najboljši bistri sok so pridelali na Kmetiji Karlovček iz Šentjerneja, kjer so dobili tudi najvišjo oceno za mešani sok, najboljši motni sok med ocenjenimi ima Jože Berus iz Novega mesta. Med kisi pa je najvišjo oceno dobil izdelek Kmetije Košiček iz Žužemberka, takoj za njimi pa se je uvrstil domačin Janez Bučar

Jabolčni zavitki, ki so jih v oceno prinesle pridne gospodinje in gospodinjci je pritegnila veliko pozornosti, sploh prvič pa je bila na pobudo članic DPŽ organizirana na državni ravni. Ocenjevalna komisija je ocenila 45 vzorcev ter podelila 16 zlatih, 23 srebrnih in pet bronastih priznanj. Najboljši jabolčni zavitek pa je letos spekla Anica Šmalc z Gorenjih Sušic.  


Besedilo: MOJCA KREN

Foto: GORAN BADOVINAC
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!