Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Z avtobusom hitreje in ceneje do prestolnice


NOVICE

| |
14.03.2013      13:38
A A

Z avtobusom hitreje in ceneje do prestolnice


Prebivalcem Občine Dobrova - Polhov Gradec je z marcem 2013 omogočen hitrejši in cenejši prevoz.


Sprejem pri grofu Blagaju
Sprejem pri grofu Blagaju
Deli:

Predstavitvena vožnja je potekala po liniji 51 (Ljubljana–Polhov Gradec), udeležili pa so se je župan Občine Dobrova - Polhov Gradec Franc Setnikar, župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, direktorica Javnega holdinga Ljubljana Zdenka Grozde, direktor Ljubljanskega potniškega prometa Peter Horvat, predstavnik ministrstva za infrastrukturo in prostor mag. Bojan Žlender, župani občin Horjul, Brezovica, Medvode, Vodice, Škofljica in Grosuplje ter drugi ugledni gostje.


Po uvodnih nagovorih župana Dobrove - Polhovega Gradca, župana Ljubljane in direktorja LPP ter krajšem kulturnem programu, ki sta ga izvedla godba Dobrova - Polhov Gradec in dekliški pevski zbor osnovne šole Dobrova, je sledila predstavitvena vožnja do Polhograjske graščine. Tam je zbrane sprejel "grof Blagaj" in jih povabil na pogostitev v svojo graščino. Blagaj je bil nad uvedbo nove, belo-zelene kočije močno navdušen. Po njegovem mnenju je uvedba integriranih linij pravi odgovor na vedno močnejše dnevne migracije.


Z avtobusom se lahko zdaj občani vozijo z enotno plačilno kartico Urbano, in sicer po občutno nižjih cenah (1,20–1,60 evra za 90 minut vožnje z vključenim prestopanjem), to pa spremljajo tudi usklajeni vozni redi. Potnike velja le opozoriti na plačevanje prevoza z gotovino, pri katerem se cena določi po medkrajevni tarifni lestvici in ne vključuje prestopanja v roku 90 minut. LPP zato predlaga, naj tudi gotovinski potniki preidejo na plačevanje z vrednostno kartico Urbana. Nakup Urbane lahko potniki opravijo v Mercatorju v Polhovem Gradcu in na Dobrovi, na AP Polhov Gradec, v Brunarici Grič, na 39 urbanomatih in 226 preostalih prodajnih mestih.


O učinkih uvedbe integriranih linij smo povprašali kar na LPP. Peter Horvat, direktor Ljubljanskega potniškega prometa, odgovarja: "Rezultatov uvedbe integriranih linij na območju Občine Dobrova - Polhov Gradec še ne moremo verodostojno komentirati na podlagi rezultatov, ker lahko podatke primerjamo komaj za en teden. Kljub temu lahko na podlagi odzivov z gotovostjo trdimo, da so občani uvedbo integriranih linij sprejeli izjemno pozitivno in nad vsemi pričakovanji." Ob enotedenskem spremljanju so na LPP našteli za 14,75 % več potnikov glede na isto obdobje v letih 2012 in 2013. Število potnikov je ostalo nespremenjeno samo na liniji 55, Vrzdenec–Ljubljana (en odhod dnevno).


Zelo razveseljiv je predvsem podatek, da se je število potnikov izjemno povečalo na relaciji s Črnega Vrha do Polhovega Gradca, in sicer za 57,3 % (z 89 na 140), ter iz Suhega Dola do Polhovega Gradca za 1.000 % (z 2 na 20).


Kljub kratkemu času in uporabi podatkov zgolj iz prvega tedna obratovanja integriranih linij lahko ugotovimo, da se je na vseh integriranih linijah v prvem tednu prepeljalo 448 potnikov več, kot so jih prepeljali v primerjalnem obdobju lanskega leta. Horvat dodaja: "Tudi letošnjega januarja in februarja nismo na teh linijah tedensko nikoli prepeljali več potnikov kot prvi teden obratovanja integriranih linij. Ta teden smo prepeljali skupaj 3.676 potnikov."


Župan Franc Setnikar je izsledke komentiral takole: "Na oceno dolgoročnega vpliva integracije na povečano uporabo avtobusov bomo morali še malo počakati. V vsakem primeru pa so rezultati pokazatelj, da lahko gotovostjo pričakujemo, da se bo z integracijo linij uporaba javnega prevoza s strani občanov povečala. Integracija medkrajevnih in mestnih linij z nižjo ceno prevoza je vsekakor pozitiven premik v smeri izboljšanja ponudbe javnega prevoza v naši občini."


Župan hkrati poudarja, da je tako podana tudi spodbuda za uporabo javnega prometa v smislu postopnega zmanjševanja uporabe osebnega motornega prometa v prid našemu okolju. Kar dobrih 20 odstotkov izpustov toplogrednih plinov v Sloveniji povzroča promet. Glavnina teh izpustov odpade na cestni promet in skoraj 40 odstotkov izpustov ogljikovega dioksida, ki nastajajo zaradi prometa, povzroča raba avtomobilov v mestih. Za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov je izjemnega pomena tudi aktivna prometna politika lokalnih skupnosti, in sicer v smeri spodbujanja uporabe javnih prevoznih sredstev s hkratno ustrezno ponudbo sodobnega javnega prevoza. Osebni avtomobil mora v urbanih središčih postati "breme". Dnevne migracije prebivalstva je treba v kar največji meri preusmeriti na sredstva javnega prevoza, ki pa morajo biti konkurenčna po času prevoza, ceni in tudi po udobju. Slednje je Občina Dobrova - Polhov Gradec omogočila prav slehernemu občanu, zato vsem občanom velja spodbuda k uporabi cenejšega prevoza.


Naloga vseh, ki se trudimo za jutri z boljšim zrakom, manj zastoji in manj hrupa tega pomembnega območja države, je, da na široko odpremo vrata trajnostni mobilnosti, katere hrbtenica je javni potniški promet.


Zapeljite se z LPP vsak dan in tako poskrbite tudi za naše okolje.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.