Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 19.11.2018

oblačno
Ponoči in zjutraj bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo oblačno, ponekod v notranjosti bo zjutraj rahlo snežilo. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, na Primorskem okoli 4 °C.
2°C | 3°C
torek, 18.11.2018
1°C | 6°C
sreda, 20.11.2018
2°C | 4°C
četrtek, 21.11.2018
2°C | 5°C
petek, 22.11.2018
6°C | 6°C
Opozorila
Nedelja, 18.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
3°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Nadškof Zore: "Marija v Leščevju, prosi za ......


VERSKE

| |
14.06.2016      23:20
A A

Nadškof Zore: "Marija v Leščevju, prosi za nas!"


Dobrova, 12. junij 2016 – Leto 2016 bo v kroniki župnije Dobrova pri Ljubljani zapisano s posebnimi črkami. Razlog je veselje in živahnost župnije ob praznovanju 300-letnice romarske in župnijske cerkve Marijinega vnebovzetja, poznane predvsem kot svetišče božje poti Marije v Leščevju. Številni dogodki, ki so se zvrstili v maju in juniju, so zares obogatili in poživili življenje župnije, hkrati pa so bili čudovita priprava na zaključno slovesnost sredi meseca rožnika. Slovesno sveto mašo je daroval ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Stanislav Zore, ki je ob tej priložnosti blagoslovil vsa dela, ki so bila opravljena ob obnovi romarskega svetišča in vseh podružničnih cerkva, ter se skupaj z dobrovskim župnikom Alojzijem Golobom vsem najzaslužnejšim župljanom zahvalil za njihove kamenčke v mozaiku tega prelepega jubilejnega leta.


Nadškof Stanislav Zore je blagoslovil obnovitvena dela
Nadškof Stanislav Zore je blagoslovil obnovitvena dela
Deli:

Z majnikom so se pri Mariji v Leščevju pričeli odvijati dogodki, ki so na Dobrovi zaznamovali jubilejno leto 2016 in praznovanje 300-letnice župnijske cerkve. Petkovih večerov se ni radostil zgolj župnik Alojzij Golob, ki je ob vsakem dogodku v svoji župniji izžareval veselje, pač pa tudi dobrovska Mati Božja. Prav njej v čast so se prepevale ter igrale pesmi in ob melodijah se je tudi plesalo. Uvodni glasbeni večer je zaznamoval koncert Slovenskega okteta, ki je z izrednim naborom in izvedbami pesmi z domovinsko in Marijino tematiko navdušil zbrane. Kakor je petku sledil petek, so moški vokali sledili moškim. Drugi glasbeni večer je imel naslov Večer fantovskega petja, sooblikovali pa so ga Oktet Zven iz Črnuč, Fantje na vasi iz Zagorja in domači zasedbi kvartet Bitenc ter Fantovski pevski zbor Dobrova. Ti so postregli s šopkom ljubezenskih, domoljubnih in pesmi, posvečenih letošnji slavljenki – Mariji v Leščevju. Na tretji petek majnika pa so se nekoliko odpočila ušesa obiskovalcev in na svoj račun so prišle oči, kajti nastopil je čas za ples. Na folklornem večeru od sončnega vzhoda do zahoda so se predstavili člani Mladinske folklorne skupine Mengeš, Folklorne skupine Židan parazol ter argentinski Slovenci, ki ustvarjajo v okviru Folklorne skupine Mladika. Plesalci in plesalke, pevci in pevke so zaplesali različne splete ter se njim primerno tudi »ogvantali«, odmevala pa je srčna slovenska pesem. V miru, ob premišljevanju ter pesmi in molitvi pa se je odvil zadnji majski dogodek. Z lučkami in v popolni zbranosti so romarji poromali k Mariji in se spomnili dogodka izpred več stoletji, ko se je milostna Mati prikazala pastirčku na paši in milostni kraj za vselej zaznamovala. Veliko židane volje pa je bilo spet na obeh junijskih prireditvah. Na prvem so nastopajoči člani ansambla Čuki, Bitenc in Ivan Hudnik poskrbeli, da je glasba v novem pokritem zunanjem avditoriju pri župnijskem domu na Dobrovi lepo zvenela ter se razlegala širom dobrovske doline. Dan pred slovesnim zaključkom pa je svoj delček v niz dogodkov, povezanih z okroglim jubilejem, dodala še godba Dobrova - Polhov Gradec s čudovitimi melodijami. Vsakič znova se je župnik Alojzij Golob nastopajočim iz srca zahvalil za nastop ter jim v dar in trajen spomin izročil monografijo cerkve Marija v Leščevju, bogato in dragoceno knjigo, ki jo je skupaj z ekipo uglednih strokovnjakov uredil in izdal posebej za to priložnost.

 

Zaključna sveta maša z ljubljanskim nadškofom

V povsem prenovljenem in posebej lepo okrašenem svetišču ob 300. jubileju, ki je bilo dodobra zapolnjeno, je nadškof uvodoma blagoslovil vsa obnovitvena dela, ki so bila v več letih opravljena v župnijski cerkvi, njenih štirih podružnicah in župnijskem domu. V pridigi je številne romarje, ki so na ta milostni kraj prišli od blizu in daleč, nekateri celo peš, opomnil, da jih Bog nikoli ne pušča samih, pač pa se jim skozi različne podobe in načine v vseh obdobjih zgodovine razodeva. Nadškof je spomnil, da so bila za ohranitev takšnega svetišča sicer potrebna številna prizadevanja, a bistvo je bilo v ljudeh: "Resnična lepota te hiše je bila vera ljudi, drugače bi ta hiša postala prazna." Ob koncu bogoslužja, ki ga je bogatilo čudovito prepevanje domačega cerkvenega pevskega zbora in solistov ter mogočno odmevanje orgel, je ljubljanski nadškof Zore čestital dobrovskim župljanom ob jubileju ter zaupljivo položil na srce tako župniku Alojziju Golobu kot vsem župnijskim sodelavcem in drugim predstavnikom župnijskega občestva, naj še naprej zavzeto skrbijo za resnično lepoto te romarske cerkvice. Marijina podoba, sestavljena iz 12.000 sezamovih semen, je bila nadškofu tokrat podarjena v znak zahvale in hvaležnosti za obisk. Zaključni romarski himni – Marija skoz' življenje je sledila nabirka za kritje stroškov obnovitvenih del, pri tem pa je bil vsak romar deležen močnega in čutnega stiska roke nadškofa ter spominske podobice in kratke brošurice o dobrovski božji poti in župniji.

Podelitev priznanj, veselo praznovanje in družabno srečanje v novem avditoriju

Božja pomoč je tokrat pripomogla, da se je slovesnost lahko nadaljevala na prostem, v novem avditoriju za Marijino kapelico ob Leščevju, ki je bila obdana s krasnim velikim rožnim vencem iz rož. Nadškof Zore je blagoslovil čudežni studenec in od tod pritekajočo vodo. Marsikateri romar je z romanja odnesel tudi steklenico z vodo. V nadaljevanju je župnik Alojzij Golob skupaj z nadškofom Stanislavom Zoretom in bolniškim duhovnikom Mirom Šlibarjem ob 300-letnici cerkve podelil priznanja župnije Dobrova najzaslužnejšim predstavnikom, ki so zavzeto vključeni v njeno delovanje. Med prejemnike so se zapisali najbolj zvesti predstavniki krasilcev, čistilcev,  zborovodij, organistov, knjižničarjev, ključarjev, članov župnijske Karitas, Marijinih sester, Župnijskega pastoralnega sveta, katehetov, delivcev obhajila, bralcev božje besede, mojstrov za popravila cerkve in upravljanja župnijskega doma, pisateljev monografije o božji poti, javno-političnega življenja v kraju, voditeljev zakonske skupine, mojstrov za prehrano ter drugi, zaslužni za nesebično pomoč. Župnik se je spomnil tudi vseh tistih, ki niso bili javno izpostavljeni, vendar si zahvalo za številna opravljena dobra dela zaslužijo. Zbrane je ob častitljivem jubileju nagovoril župan občine Dobrova-Polhov Gradec Franc Setnikar in poudaril, da je cerkev v ponos in veliko veselje vseh ter izrekel čestitke župniku in drugim za opravljeno delo in pomoč. Predsednik krajevne skupnosti Dobrova Marjan Pograjc je pozdravil vse navzoče in poudaril, da gre zahvala vsem našim prednikom za čudovito dediščino. Ker se zaključuje obnova vseh cerkva na področju Krajevne skupnosti Dobrova, je Pograjc izrekel veliko zahvalo župniku za pogumna dejanja in vsem krajanom za dela in darove. Provincial p. Marjan Čuden je spregovoril o zanimivem opažanju, da župljani z vseh koncev radi prihajajo k Mariji na Dobrovo, kjer je lepa cerkev s čudovito Marijino podobo. Vsi zbrani so se ob koncu podeljevanja ob aplavzu veselili in ozavestili, da je glavni motor in gonilna sila izjemnih in zahtevnih del ter spremljajočih dogodkov in priprav ob jubilejnem praznovanju domači župnik Alojzij Golob, ki je s trdim delom, vztrajnostjo, predvsem pa zaupanjem v božjo previdnost in Marijino varstvo mojstrsko opravil neprecenljivo, a za vselej zabeleženo delo, ki bo ostalo del zgodovine. Uradnemu delu je sledilo prijetno druženje s pogostitvijo, ob kateri je dišalo po telečji obari, golažu in številnih drugih dobrotah ter vabljivem pecivu. Sončni žarki so skozi goste oblake pokukali le stežka, zato je bila odplesana polka ali valček na melodije ansambla Stopar, ki je skrbel za vedro razpoloženje ob slovenski domači glasbi, prav primerna. Gasilci, ki so skrbeli za red, so na obrazih ljudi ob koncu prepoznavali zadovoljstvo. Farani in romarji se bodo zagotovo s hvaležnostjo spominjali jubilejnega praznika in z veseljem obujali čudovite spomine.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: NPV, R. K.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!