Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

DANES
32°C
17°C
JUTRI
33°C
19°C
7402

Vegetacijo ob cestiščih in pločnikih je potrebno vzdrževati

Občane in občanke občine Dobrova - Polhov Gradec ponovno opozarjamo na obvezno obrezovanje in vzdrževanje živih mej, grmičevja, dreves in ostale vegetacije na površinah ob cestišču tako, da sta zagotovljena preglednost ceste in prost profil ceste ter da je prometna signalizacija vidna in dostopna. Prav tako je potrebno obrezati vegetacijo ob pločnikih, saj le-ta velikokrat zaradi razraščenosti ovira varnost pešcev in drugih udeležencev v prometu. Skrb za vegetacijo ob cestiščih in pločnikih je še posebej nujna v pomladnih in poletnih mesecih, ko se rastlinje razraste.

Hkrati pozivamo voznike, da preden se z vozilom vključijo v promet na občinsko cesto s kolovozne poti, nekategorizirane ceste, individualnega priključka, območja izvajanja del ali druge zemljiške površine, da odstranijo z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažilo vozišče.

Skladno z zakonskimi določbami in drugimi zahtevami glede varnosti vseh udeležencev v prometu velja:

  • da je prepovedano postavljati ograje, zasaditi živo mejo, drevje, trte ali druge visoke nasade ali poljščine, ki bi ovirale preglednost ceste;
  • da višina žive meje zaradi preglednosti ne sme presegati višine 75 cm od nivoja vozišča;
  • da morajo biti drevesa, ki rastejo ob omenjenih cestah, obrezana tako, da je prosta višina nad cesto najmanj 4,5 m;
  • da so v krivinah na brežinah drevesa s premerom večjim od 15 cm nevarna ovira;
  • da mora biti grmičevje ali drevje po širini obrezano najmanj do zunanjega roba bankine, kjer bankine ob cestišču ni, pa najmanj 1 m od roba asfalta ceste;
  • da nevarne ovire predstavljajo tudi drevesa s premerom večjim od 15 cm, ki rastejo na brežinah v krivini ceste (ovinki). V kolikor se drevo nahaja na brežini nad cesto in je med niveleto vozišča in kotom terena na mestu drevesa višinska razlika do 2 m, je potrebno drevo ustrezno zavarovati, če pa to ni mogoče, je drevo potrebno odstraniti.
  • Da je prepovedano po cesti vlačiti hlode, veje, skale in podobne predmete, kot tudi pluge, brane in ostalo kmetijsko orodje ter druge dele tovora;
  • da je prepovedano na ali ob cesti nameščati ali odlagati les, opeko, odpadne in druge materiale ali predmete, ki lahko poslabšajo ali onemogočijo preglednost ceste oziroma ovirajo ali ogrožajo promet, poškodujejo cesto ali poslabšajo njeno urejenost;
  • da je prepovedano orati v razdalji 4 m od ceste v smeri proti njej ali v širini 1 m od ceste vzporedno z njo.

Medobčinski inšpektorat redno izvaja nadzor nad onesnaženjem vozišč in ustreznostjo vzdrževanja vegetacije ob cestah. Kar ni ustrezno porezano, služba za redno vzdrževanje obreže ne glede na vrsto vegetacije (okrasne grmovnice, sadno drevje …). Občane in občanke zato prosimo, da v izogib slabi volji sami redno skrbijo za urejenost svojih živih mej, grmičevja, dreves in ostale vegetacije ob cestiščih in pločnikih. Hvala, ker skupaj z nami skrbite za urejeno in varno okolje!Občina Dobrova - Polhov Gradec

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi