S projektom želimo vplivati na vaš življenjski slog ter tako izboljšati vaše zdravje, počutje, delovno storilnost in telesno kondicijo; vse to pa se bo odražalo ne le v dolžini, temveč tudi v kakovosti vašega življenja.
Prva v nizu delavnic se je odvijala v športni dvorani Dobrova, pod vodstvom Nataše Dolenc. Nataša je na delavnici predstavila tematiko funkcionalnih motenj prebavil in kako si lahko pri teh pomagamo.
O funkcionalnih motnjah prebavil govorimo, kadar ni nekih dokazljivih sprememb v sami strukturi prebavil in prav tako ne biokemičnih odstopanj, a imajo bolniki številne težave in simptome. To so na primer:
- bolečina v zgornjem delu trebuha;
- napenjanje in vetrovi, najpogosteje po obroku;
- krči, ki so prav tako pogosti po obedovanju;
- neurejena prebava, na primer menjavanje zaprtja in driske ali takojšnje odvajanje blata po prav vsakem obroku;
- pojav svetle sluzi na blatu.
Za funkcionalne motnje prebavil obstaja zelo malo zdravil, vendar lahko za boljše počutje veliko naredimo sami, s primerno prehrano, redno telesno dejavnostjo in izogibanjem stresu.
Delavnice se je udeležilo lepo število udeležencev, kar je zaposlenim na občinski upravi, ki sodelujemo pri projektu, dalo dodatnega zagona in navdiha za nadaljnje delo pri projektu.
Vabljeni pa ste tudi na naslednje delavnice, ki bodo v novembru:
- 6. 11. 2014 – Divja hrana
- 13. 11. 2014 – Praktičen prikaz zdrave priprave hrane in pokušina
- 20. 11. 2014 – Izdelovanje novoletnih voščilnic
- 27. 11. 2014 – Zakaj v različnih obdobjih leta reagiramo na različne stresorje?
Simona Kostrevc, Občina Dobrova - Polhov Gradec




