Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

pretežno oblačno
Danes bo predvsem na Primorskem in Notranjskem zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo delno jasno, zjutraj bo tu in tam po nižinah nekaj megle. Popoldne bo ponekod spet zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 16°C.
3°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
3°C | 4°C
ponedeljek, 27.11.2017
-4°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 6°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Turizmu se v Polhovem Gradcu dobro piše!


NOVICE

| |
17.04.2015      13:13
A A

Turizmu se v Polhovem Gradcu dobro piše!


Petek, 13. marca, je bil čisto normalen dan, brez črnih mačk na cesti, a ko je padla črna noč, smo hiteli v gostilno Pograjski dom na občni zbor, Turističnemu društvu Polhov Gradec v pomoč ...


Deli:

Občnega zbora, ki je po zakonu obvezen vsakoletni dogodek društva, so se udeležili tudi gostje, pri čemer izpostavljam župana, ki je ob koncu podal svoj pozdravni in hkrati zahvalni govor, pa tudi predsednik društva upokojencev Marjan Plestenjak se je v nagovoru spomnil na svoja mlada leta; v šestem razredu osnovne šole je bil namreč vpis v turistično društvo obvezen, kakor tudi pomoč pri gradnji turističnega doma, ki ga ima danes v najemu gostilna pod taktirko Irene Mrežar. Dom so pred dobrimi petdesetimi leti gradili iz polne rdeče opeke in mladi in stari so s samokolnicami, le redko kovinskimi, vozili material na kup.

 

Poročilo za leto 2014

Jedrnato ga je zbranim podal Vili Koprivec, kaže pa, da se je dejavnost društva glede na leto 2013 bistveno povečala. Vključevala je:

 • dvakratno čiščenje parcele okoli gostišča Pograjski dom,
 • organizacijo pustovanja za otroke s predstavo Maček Muri,
 • pripravo zgibanke Čudoviti svet Blagajane,
 • koncert Ota Pestnerja,
 • restavratorske delavnice v graščini prek celega leta,
 • vodenje in urejanje krajevnega muzeja,
 • organizacijo izobraževalne fotografske delavnice,
 • udeležbo ekipe Šundr na maratonu Oviratlon na Pokljuki,
 • zbornik zapisov iz domačih krajev v obliki knjige,
 • koncert presenečenja (Adi Smolar),
 • sanacijo gostilne Pograjski dom zaradi jesenskih poplav, menjavo vhodnih vrat gostišča in ploščic v preddverju, pločevine okoli dimnika,
 • otroške delavnice na temo čarovnic (Grajska bučijada),
 • ekskurzijo po poteh Soške fronte (na Sabotin nad Novo Gorico),
 • koncert dalmatinske klape Srdela,
 • sodelovanje na Miklavževem sejmu in postavitev lesene brunarice v parku,
 • čistilno akcijo v Kulturnem domu Jakoba Trobca.

Načrti za letos

V programu bodo ostali vsi dogodki in prireditve, ki so bili organizirani lani, v pripravi pa je tudi nekaj novih podvigov:

 • Gostišče Pograjski dom potrebuje do leta 2017 malo čistilno napravo, kajti ta rok je Sloveniji, takrat novi članici zaveze, že pred leti določila Evropska skupnost.
 • Vseslovensko srečanje pevskih zborov Pesem na gori bo najbrž letos premierno organizirano z naše strani, srečanje bo na Polhograjski gori.
 • Pevski zbor Svetlice je vsekakor lanska novost in zelo dobrodošla popestritev vsakega dogodka, kar so pevke dokazale tudi na občnem zboru, ko so zapele nekaj pesmi.
 • V načrtu je organizacija prireditve 12 ur košarke v sodelovanju s ŠD Polhov Gradec.
 • »Podaljšano bivanje ima talent« je zgled sodelovanja društva in šole; otroci bodo risali polhe in iz najboljših risb bodo nastali motivi za tisk na majice.
 • Pripravlja se natančen popis vseh predmetov v krajevnem muzeju.

Prav posebno nagrado za oblikovalsko udejstvovanje je iz rok Anžeta Bizjana, predsednika društva, prejela tudi Nina Zibelnik, saj je Matjaž Dekleva izdelal barvno grafiko z motivom polha. Nagrado za prizadevno pisateljsko delo je prejela Milka Bokal, skupaj s šopkom ter spremljajočim spontanim in gromkim aplavzom vseh navzočih.

Nagrado za svoje organizacijske in animatorske sposobnosti, za ves čas, trud in pomoč pa je povsem nepričakovano prejel Gregor Čuden. In kot je dejal Anže Bizjan: kaj dati človeku, ki je tako sposoben in tako oborožen z vsemi stroji in pripomočki kot profesionalni vrtnar? Rezervoar za nafto, kaj pa drugega ... 

Besedo je dobil tudi Milan Košir s Črnega Vrha. Tokrat nam je predstavil združenje sebi enakih navdušencev Bodi aktiven, ki je na terenu označilo meje iz 2. svetovne vojne. Sodelovali so tudi z umetnostno zgodovinarko. V Suhem Dolu, kjer je stal med vojno stražarski stolp, bodo s sodelovanjem občine postavili turistične panoje, tudi pri Starem malnu in enega v Zalogu med obema mostovoma, kjer je potekala meja med nemškim in italijanskim ozemljem. Gregor Čuden je Marjanu Plestenjaku predlagal, naj začne pisati zgodovino Turističnega društva Polhov Gradec in hkrati turističnega doma, kjer je danes uveljavljena gostilna.Pevski zbor Svetlice se nam je predstavil v zaključku, pred točko Razno; zapel je tri pesmi. Nastop je razsvetlil obraze sodelujočih, ne le zaradi lepote nastopajočih deklet, pesmi so odpele zelo srčno in doživeto ... Opaziti je bilo veliko navdušenja in zavzetosti, tako na tem občnem zboru kot vse leto, v dejavnostih društva; pravzaprav ne pomnim, da bi v zadnjem desetletju, odkar spremljam občne zbore in srečanja društev, kakšen zbor izzvenel tako svetlo in optimistično. Le tako naprej, tudi z mojo pomočjo, saj sem ponosen in aktiven član Turističnega društva Polhov Gradec tudi sam!

 

 

Sebastjan Vehar

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.