Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Popoldne bo spremenljivo oblačno, občasno bodo še nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 26°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 26°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Na Martinovanju v Brdih


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
17.11.2016      5:08
A A

Na Martinovanju v Brdih


Vabilo je govorilo o tem, da bomo potovali v napol neznano. Ko pa smo se zbrali, sem povedal, zakaj sem skril informacijo. Bili so prijetno presenečeni, ko sem povedal, da bomo obiskali kamniti kraški svet Brd in Vipavsko dolino. Ker jih letos nisem peljal v opevano deželo gorskega zdravnika Martina, sem to nadomestil s kraji, kjer se dogajajo "štorije".


Deli:

Po jutranjem sneženju se je vreme zjasnilo in imeli smo prelep sončen, z burjo oplemeniten dan. Po jutranji kavi smo se povzpeli na razgledni stolp v Gonjačah. Prekrasen pogled na celotna Brda, Julijske in Karnijske Alpe, Dolomite, Furlanijo, Tržaški zaliv, Kras, Vipavsko dolino in Trnovski gozd. Sledil je ogled vasic, kulis snemanja Ene žlahtne štorije. Vas Biljana je najstarejša župnija v Brdih s prepoznavnim zvonikom cerkve sv. Mihaela, ki je imenovana Guštova cerkev. V tem kraju je tudi slavna gostilna Glaž. Biljana je glavna lokacija snemanj. Obiskali smo Ceglo, natančneje Gredič z obnovljenim gradom. V vasi Violže smo videli najlepši renesančni dvorec v Sloveniji, vilo Vipolže. Sledil je obisk idilične vasice Šmartno. Nahaja se na griču, obdanim z obzidjem in obrambnimi stolpi. Zapustili smo Brda in se vrnili v Vipavsko dolino. Potem pa spet na grič – v vas Vipavski križ. Lepo je v celoti obnovljen in sodi med posebne kulturne spomenike v Sloveniji. Ogledali smo si zgornji grajski in spodnji gasarski del. Lokalna vodička nam je podala zgodovino nastanka vasi, samostana, cerkve. V samostanu se nahaja knjižnica z zelo vrednimi knjigami iz dobe protestantizma, časov pridigarja Janeza Svetokriškega. Izlet smo imeli 8. novembra, ravno v času okrog sv. Martina in ker so tu vinorodni kraji z bogato tradicijo, smo seveda tudi nazdravili. V gostilni Anja smo si privoščili bogato martinovo pojedino. Za krst mošta in veselo Martinovo vzdušje je poskrbel s kromatično harmoniko g. J. Kogovšek iz Zaplane. Bil je to prav prijeten zaključek izletniške sezone 2016! Polni lepih vtisov in židane volje smo se proti večeru odpravili domov.

 

Lado Nartnik

DU Polhov Gradec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.