Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 4°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 6°C
sreda, 29.11.2017
2°C | 2°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

V čipko vtkana ljubezen


SOSED SOSEDU

| |
27.04.2013      9:26
A A

V čipko vtkana ljubezen


Renata Končan živi daleč stran od mestnega vrveža, daleč tudi od urbanega Polhovega Gradca, na koncu doline, imenovane Potrebuježev graben, na naslovu Rovt 6. Na samem živita pod isto streho dve generaciji in Renata ima tukaj tudi redno, vsakodnevno delo, ki ga vestno in skrbno opravlja za nedoločen čas – je varuška malemu vnučku, otroku najmlajše od njenih šestih otrok. Da ji časa za klekljanje zmanjkuje, je logično, saj ima kar devet vnukov in dva pravnuka!


Renata je leta 2012 pridobila certifikat Rokodelstvo Slovenija, ki ji ga je v skladu z obrtnim zakonom podelila Obrtna zbornica Slovenije za njene ročno izdelane klekljane čipke, ki ustrezajo kriterijem domače obrti.
Renata je leta 2012 pridobila certifikat Rokodelstvo Slovenija, ki ji ga je v skladu z obrtnim zakonom podelila Obrtna z...
Deli:

Rodila se je leta 1941 na kmetiji, v zelo številni družini, in je vajena trdo delati in služiti, pa čeprav ni bila nikoli v redni službi, saj ob šestih lastnih otrocih in še živini v hlevu za to preprosto ni bilo časa. Da ji res ni bilo z rožicami postlano, je razvidno tudi iz njenih zdravstvenih izvidov, ki kažejo na kar deset bolezni, vendar Renato najbolj osrečuje to, da je zdravnikom uspelo operativno odstraniti tumor in da ta ni bil maligen ter ni pustil posledic. Malo sicer potoži nad vidom, ki ga klekljanje dodatno utruja, toda njena družba je polna optimizma in smeha!

S klekljanjem se je začela ukvarjati pri desetih letih, po zgledu in pod vodstvom mame. Čipke so bile namreč dobro prodajano blago in povpraševanje mestne gospode, predvsem pa slovesne priložnosti, kot so rojstva, abrahami, poroke in rojstni dnevi, so njej in njeni mami zagotovili več dni dela. Še danes najraje dela po naročilu, za posebne priložnosti; še posebno se rada spomni naročila za vezenje čipk na kar tri metre dolgem prtu župnije na Kodeljevem. Večkrat je razstavljala tudi na Miklavževem sejmu v polhograjski graščini, v toplem vremenu pa tudi na sobotni ekološki tržnici na Viču. Njeni izdelki niso dragi; cene so od 10 € za 12 cm visokega oslička do 50 € za 30 cm visokega dvobarvnega metulja v zastekljenem okvirju z lepim paspartujem. Prav posebno imenitno pa je videti krožnik s čipko v dvojnem dnu ali stekleno-čipkasti podstavek papirnih prtičkov. Pokličite jo in z veseljem vam pokaže številne primere že izdelane umetniške čipke ali papirnate šablone neizdelanih. Zakaj pa ji ne bi motiva narisali kar sami? O vsem se lahko dogovorite po telefonu: 04/518 22 79.


Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.