Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Razvozlano ozadje fotografije veselega ......


SOSED SOSEDU

| |
10.04.2013      9:35
A A

Razvozlano ozadje fotografije veselega sprevoda, objavljene v Domačih krajih


Seliškarjeva mama – Marija Kožuh iz Dolenje vasi hrani fotografijo, ki spominja na odkritje plošče škofu Jakobu Trobcu (1838–1921) na Logu pri Polhovem Gradcu.


Odkritje spominske plošče Jakobu Trobcu, škofu v St. Cloudu v ameriški državi Minnesota, leta 1938
Odkritje spominske plošče Jakobu Trobcu, škofu v St. Cloudu v ameriški državi Minnesota, leta 1938
Deli:

Stoletnico rojstva velikega rojaka, ki je v St. Cloudu v ameriški državi Minnesota postal škof, so namreč proslavili tako, da so na škofovi rojstni hiši odkrili spominsko ploščo. (Na fotografiji je plošča še pokrita.) V skupini moških in žensk v narodnih nošah Seliškarjeva mama prepozna Francko Pratkarjevo, Guglovega Jaka, ki je bil nekaj časa organist v pograjski cerkvi, Mežnarjevo Mici, Freškovcovo Mici in Rantarjevo Ivanko; sama pa je na fotografiji tik pod zastavico. Na slovesnosti je govoril Lebnov Tone, profesor Anton Koritnik z Briš, ki je bil od leta 1908 do 1933, torej 25 let, ravnatelj škofovih zavodov v Šentvidu, ploščo pa je odkril škof Rožman. Seliškarjeva mama je povedala tudi, da so bili poleg škofa v Ameriki še trije duhovniki iz Guglove rodbine. (Pa tudi en Seliškarjev sorodnik.) Bili so nečaki škofa Jakoba Trobca.

Fotografija veselega sprevoda, objavljena v prvi številki Domačih krajev, je bila posneta prav ob tej priložnosti, ob stoletnici rojstva Jakoba Trobca. Sprevod je krenil iz Polhovega Gradca, šel mimo Dvora in se ustavil pri Guglovi hiši na Logu. Tega se spominja tudi Ivo Belec, Repcov iz Babne Gore, ki je celo na posnetku, le bolj zadaj, zato ga ni opaziti. Pravi, da je ob sprevodu lilo kot iz škafa. Kako so o tem pisali tedanji časopisi in kaj so v Polhovem Gradcu takrat še pridobili, pa bomo brali v naslednji številki Našega časopisa.

 

Milka Bokal

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.