Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Prava država ali država prava?


SOSED SOSEDU

| |
10.11.2016      11:38
A A

Prava država ali država prava?Deli:

Zadnje čase beremo o velikih uspehih pri pregonu davčnih goljufij in sive ekonomije. Naši organi pregona in davčna uprava so sila uspešni pri boju z davčnimi utajevalci. Rezultati govorijo sami zase: "dacar" je s pomočjo prikrite identitete zalotil branjevko, ki mu je pozabila izdati račun za 1,5 evra petršilja. Kazen je bila vzgojna – plačati mora 3.000 evrov kazni. In naprej: policisti so med opravljanjem svojega dela odkrili gobarja, ki je nabral kar 28 kilogramov gob – 26 kg več, kot je dovoljeno. Veste koliko je to v davkih? Kakšnih 7 evrov. Kazen sledi, gobja rižota pač ne. Ali pa naslednji falot – pečene kostanje je na stojnici brez dovoljenja prodajal nek predrzni Mariborčan. Kot je običaj v pravni državi, so ga represivni organi pri tem pravočasno zalotili. Obiskali so ga uradniki finančne uprave, potem še mariborski občinski inšpektorji. Pa še tržni inšpektorat. FURS mu je zasegel vso zalogo kostanjev, kazen še sledi. Skupni znesek poskusa oškodovanja davkoplačevalcev v vseh treh primerih? Nekje med 10 in 20 evrov. Skupna zaračunana kazen? Nekje med 5.000 in 10.000 evrov. Kako lahek zaslužek države na ščepcu petršilja, košari gob in vreči kostanja … Pravna ali prava država?
Kaj pa, če nivo kršitev prestavimo malce višje? Morda v pisarne bankirjev? Če je prej opisana rigoroznost državnih organov pri sleherniku tako dobičkonosna za državni proračun, kako bogato mora potem država ožeti tiste, ki so se ukvarjali z bančno kriminaliteto? Če so enaka pravila za vse, potem to velja tudi za tiste, ki delajo oškodovanja velikih razsežnosti, mar ne? Če država iz 10 evrov pri malih kršitvah ustvari 10.000 evrov priliva z naslova izrečenih kazni, bi jih po analogiji pri 5 milijardah bančne luknje lahko prek odškodnin in dosojenih oškodovanj iztožila 5.000 milijard?!? Niti ne. Vsaj če bi sodili po trenutnem stanju, ki je 3 leta po razkriti bančni luknji natanko – 0 (nič) obsojenih bankirjev in 0 (nič) iztoženih odškodnin ali kazni. Z drugimi besedami, pri vseh tožbah, ki so bile sprožene proti nekdanjim bankirjem, so slovenska sodišča odločila, da so bankirji – nedolžni. Da niso odgovorni za škodo in da jim škode tudi ni treba povrniti. Ali res kdo misli, da bo takšna presoja oglobljeno prodajalko petršilja, nabiralca gob in kostanjarja prepričala, da živimo v pravni državi? Ali pa prej, da smo pri nas še celo korak dlje od  stanja, ki ga je nekoč v svoji iskrici opisal Anatole France: »Svet je pravičen. Tako bogatim kot revnim je prepovedano prosjačiti pod mostom.«
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.05.2017 | Kultura
Razstava Zgodbe iz poštne torbe
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.