Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne se bo po nekaterih nižinah še zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

O temeljnem kamnu za nov "prosvetni dom" – ......


SOSED SOSEDU

| |
06.11.2013      8:15
A A

O temeljnem kamnu za nov "prosvetni dom" – Kulturni dom Jakoba Trobca


Časopis Slovenec je leta 1938 poročal o blagoslovitvi temeljnega kamna za današnji Kulturni dom Jakoba Trobca, ki je letos dobil prenovljeno zunanjo podobo, kot je bilo opisano v prejšnji številki Našega časopisa.


Foto: NPV
Foto: NPV
Deli:

To slovesnost so pripravili ob stoletnici škofovega rojstva leta 1938. Časopis Slovenec je obširno poročal o tem. Članek z naslovom Veličastna proslava škofa Trobca v Polhovem Gradcu ima datum 10. julij 1938, navedbe pa kažejo, da je časopis izšel že naslednji dan. V razdelku z mednaslovom Popoldanska slovesnost pa je na kratko tudi opisano, da so ob tej priložnosti blagoslovili temeljni kamen za nov "prosvetni dom", po današnje rečeno, za Kulturni dom Jakoba Trobca. Opisane so tudi podrobnosti te proslave: "Tam /na mestu slovesnosti/ je godba zaigrala najprej himno slovenskih fantov, nato pa je nečak pokojnega škofa, g. župnik Jožef Trobec, pozdravil vse udeležence in se jim zahvalil, da so se udeležili te proslave v tako velikem številu. Nato je sledila deklamacija deklice in nato pesem Domovini. Po zborni recitaciji otrok je sledila še pesem Iz stolpa sem. Potem je imel g. dr. Česnik v imenu Prosvetne zveze slavnostni govor ob priliki blagoslovitve temeljnega kamna za nov prosvetni dom v Polhovem Gradcu, ki se bo imenoval Trobčev dom. Po govoru je zaigrala godba, nato pa je bil temeljni kamen blagoslovljen." Dodajmo, da je pesem Domovini napisal Gregor Koritnik, po poklicu pravnik, sicer pa pesnik in spreten prevajalec iz angleščine z Briš pri Polhovem Gradcu. Omenjeno pesem je takratno ministrstvo za prosveto nagradilo.

Tako je bilo poročilo. Sledi še pohvala za "krasno organizacijo, ki se je manifestirala po zaslugi domačih prirediteljev v odlični discipliniranosti v cerkvi, na cesti in pri zabavi".  Poročilo se konča z mislijo, da se "zlasti gostje temu kar niso mogli načuditi". Poročevalec ni podpisan, očitno pa je celodnevno dogajanje izpričalo veliko zavzetost kraja ob tem dogodku.

 

Milka Bokal
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.05.2017 | Kultura
Razstava Zgodbe iz poštne torbe
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.