Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Iz Polhovega Gradca na Sveto Goro s kolesi


ŠPORT, SOSED SOSEDU

| |
15.08.2014      8:22
A A

Iz Polhovega Gradca na Sveto Goro s kolesi


Drugo julijsko soboto je bil že peti Blažev memorial. Tudi letos so to kolesarsko romanje pripravili župnija Polhov Gradec, Športno društvo Setnik in TD Briše. Na okrog sto kilometrov dolgo pot iz Polhovega Gradca čez Lučine, Gorenjo vas in Sovodenj (od tu strm vzpon in spust proti Otaležu), v dolino Trebuše in prek Čepovana v Grgar, od tu pa na Sveto Goro se je podalo trideset kolesarjev.


Deli:

Spremstvo s tremi kombiji je poskrbelo za hrano in pijačo, da ne bi kdo omagal. Na vrhu Svete Gore smo romarji, ki smo prišli z avtomobili, pozdravili naše kolesarje in dvajset motoristov, ki so se pripeljali s šestnajstimi motorji. Tako kot vsako leto so nam tudi tokrat frančiškani odstopili zelenico pod cerkvijo, kjer smo imeli piknik. Sledila je sveta maša v cerkvi svetogorske Marije, pri kateri smo se spomnili Blaža, naših domačih in tistih, ki so tudi v teh krajih preživljali težke dni prve svetovne vojne. Pred cekvijo smo naredili tudi skupinsko fotografijo – število vseh romarjev, ki smo prišli, se je spet vrtelo okrog sto. Po maši je župnik Bogdan vsem kolesarjem in motoristom razdelil spominske plakete. Podelitev je bila pri klopi miru, ki so jo postavili letos, ob stoletnici začetka prve svetovne vojne, ki se je začela 28. julija. Pogled s Svete Gore na Sočo in kraje ob njej ter spomin na to, da so v času prve svetovne vojne tam padli številni mladi fantje, vojaki na strani Italije in Avstro-Ogrske, za katerih interese so se borili tudi slovenski fantje in možje na Soški fronti, je boleč. Mnogi so tukaj izgubili svoja mlada življenja. Težko bi našli odgovor in smisel vsemu temu – Bog ve, zakaj toliko gorja in trpljenja. Bolj ko razmišljam o vsem tem, se mi zdi, da ima ta Gora (Skalnica) res pravo ime, Sveta Gora – ne samo zaradi prikazovanj Marije Urški, ampak tudi zaradi nedolžne krvi, ki je bila prelita v teh krajih, in molitev mnogih, ki so bile izrečene pred podobo svetogorske Marije. Tudi nam bi lahko danes Bog, tako kot Mojzesu, rekel: »Sezuj si sandale z nog, kajti kraj, kjer stojiš, je sveta zemlja (2Mz 3,5).« Domov sem se vračala s spomini na te nedolžne žrtve, tiste fante in može, ki so se jim grozote vojne zapisale v življenje. Po drugi strani pa tudi z lepimi spomini na ta dan, ki nas je spet povezal zaradi spomina na Cpinovega Blaža.

 

Jelka Koprivec    
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.