Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Eno samo veselje, ena sama mladost


SOSED SOSEDU

| |
28.07.2014      10:46
A A

Eno samo veselje, ena sama mladost


V nedeljo, 13. julija, so nas, kot že vrsto let doslej, obiskali mladi Slovenci iz Argentine. Najprej smo se zbrali sredi vasi, kjer je 33 veselih obrazov s harmoniko pozdravil Gašper, s kruhom, soljo in orehi pa so jih v narodnih nošah postregle Zala, Katarina in Elizabeta.


Deli:

S kratkim uvodnim pozdravom smo jim predstavili zgodovino in sedanji utrip vasi Šentjošt ter jim pokazali obe cerkvi. Fantje iz Argentine so pri Kapeli mučencev ubrano in pogumno zapeli nekaj domobranskih pesmi, v spomin na 160 fantov, mož in žena, katerih imena so zapisana na tablah v Kapeli. Nato smo se odpravili v kulturni dom, kjer so gostje iz Argentine s pesmijo in besedo ogreli polno dvorano poslušalcev, ki jim je navdušeno ploskala in pela skupaj z njimi. Srečanje je z besedo Ivana Cankarja obogatil tudi pesnik Tone Kuntner. Prehitro je minil mladosti poln večer, vendar povsem razumljivo, saj se je mnogim mudilo pred TV-zaslone, kjer so nestrpno pričakovali zaključno nogometno tekmo med Argentino in Nemčijo. Tokrat je bila žoga naklonjena nemški reprezentanci.


Mladi iz Argentine o sebi pravijo:  
RAST XLIII smo potomci slovenskih beguncev, ki so po drugi svetovni vojni morali zapustiti domače kraje in so se preselili v nov svet. Smo mladi člani slovenske skupnosti v Argentini. V njej odkrivamo verske in slovenske vrednote, hodimo v slovenske šole, nastopamo, pojemo slovenske pesmi in plešemo folkloro. Sodelujemo tudi pri mladinskih organizacijah, pevskih zborih, pri gledališču in športu. Srečujemo se ob sobotah popoldne, ko se učimo slovenščino in slovstvo, verouk, slovensko zgodovino, zemljepis, etnografijo, svetovne nazore, živo besedo, družbeno vzgojo in petje. Skupaj hodimo po poti, ki nas pelje v deželo, od koder izhaja naš rod – prelepo Slovenijo.

Sporočilo vsakoletnih obiskov skupin iz Argentine, Amerike in še od kod je jasno: lepo je biti Slovenec, vredno si je prizadevati za živo slovensko besedo in pesem, meje našega naroda so tam, kjer so meje vseh, ki nosimo v sebi kulturo slovenskega duha in srca.
 

Marta Keršič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.05.2017 | Kultura
Razstava Zgodbe iz poštne torbe
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.