Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Popoldne bo spremenljivo oblačno, občasno bodo še nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 26°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 26°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 15h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Eno samo veselje, ena sama mladost


SOSED SOSEDU

| |
28.07.2014      10:46
A A

Eno samo veselje, ena sama mladost


V nedeljo, 13. julija, so nas, kot že vrsto let doslej, obiskali mladi Slovenci iz Argentine. Najprej smo se zbrali sredi vasi, kjer je 33 veselih obrazov s harmoniko pozdravil Gašper, s kruhom, soljo in orehi pa so jih v narodnih nošah postregle Zala, Katarina in Elizabeta.


Deli:

S kratkim uvodnim pozdravom smo jim predstavili zgodovino in sedanji utrip vasi Šentjošt ter jim pokazali obe cerkvi. Fantje iz Argentine so pri Kapeli mučencev ubrano in pogumno zapeli nekaj domobranskih pesmi, v spomin na 160 fantov, mož in žena, katerih imena so zapisana na tablah v Kapeli. Nato smo se odpravili v kulturni dom, kjer so gostje iz Argentine s pesmijo in besedo ogreli polno dvorano poslušalcev, ki jim je navdušeno ploskala in pela skupaj z njimi. Srečanje je z besedo Ivana Cankarja obogatil tudi pesnik Tone Kuntner. Prehitro je minil mladosti poln večer, vendar povsem razumljivo, saj se je mnogim mudilo pred TV-zaslone, kjer so nestrpno pričakovali zaključno nogometno tekmo med Argentino in Nemčijo. Tokrat je bila žoga naklonjena nemški reprezentanci.


Mladi iz Argentine o sebi pravijo:  
RAST XLIII smo potomci slovenskih beguncev, ki so po drugi svetovni vojni morali zapustiti domače kraje in so se preselili v nov svet. Smo mladi člani slovenske skupnosti v Argentini. V njej odkrivamo verske in slovenske vrednote, hodimo v slovenske šole, nastopamo, pojemo slovenske pesmi in plešemo folkloro. Sodelujemo tudi pri mladinskih organizacijah, pevskih zborih, pri gledališču in športu. Srečujemo se ob sobotah popoldne, ko se učimo slovenščino in slovstvo, verouk, slovensko zgodovino, zemljepis, etnografijo, svetovne nazore, živo besedo, družbeno vzgojo in petje. Skupaj hodimo po poti, ki nas pelje v deželo, od koder izhaja naš rod – prelepo Slovenijo.

Sporočilo vsakoletnih obiskov skupin iz Argentine, Amerike in še od kod je jasno: lepo je biti Slovenec, vredno si je prizadevati za živo slovensko besedo in pesem, meje našega naroda so tam, kjer so meje vseh, ki nosimo v sebi kulturo slovenskega duha in srca.
 

Marta Keršič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.