Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

61. obletnica delovanja Društva upokojencev ......


SOSED SOSEDU

| |
17.02.2014      10:27
A A

61. obletnica delovanja Društva upokojencev Dobrova


Za slovesno počastitev obstoja in delovanja DU Dobrova je društvo na slovesnost povabilo Dušico Kunaver, zbirateljico ljudskega izročila in etnološkega gradiva, z bogatim knjižnim opusom z različnih področij, ki zajema več kot 70 del.


Deli:

Po uvodni predstavitvi namena srečanja in osebnosti Dušice Kunaver je predsednik društva Tone Tomšič vodenje predal gostji, kar je bilo za vse udeležence enkratno doživetje. V sproščenem pogovoru je poudarila, da so ljudske pripovedke edina sporočila iz preteklosti, edina sporočila o miselnosti naših prednikov. Če se tu primerjamo s preostalim svetom, smo na svojo dediščino lahko ponosni, celo globlja in boljša je od drugih. Žal se tega ne zavedamo in uvažamo tuje običaje in šege, ki pa z našo kulturo nimajo nič skupnega: noč čarovnic, dan ljubezni ... Poveličujemo tuje junake, čeprav imamo svoje, to so Peter Klepec, Kurenti, Martin Krpan, kralj Matjaž, ki je po mnenju Kunaverjeve lahko samo slovenski, in ne madžarski …

Zaradi tega spoznanja je začela sistematično zbirati gradivo iz slovenskega ljudskega slovstva, vendar brez misli, da ga bi kdaj objavila. Ker pa se je v tem času nabralo toliko gradiva in na stotine izpisov iz knjig, se je odločila, da svoje delo z lističev razvrsti v različne knjige in ga tako tudi objavi. Poleg pripovedk intenzivno zbira tudi šege letnega kroga (od januarja do decembra) in življenjskega kroga (od rojstva do smrti).

Zelo veliko o šegah izve v domovih za ostarele, kjer pogosto predava. Tam so po njenem mnenju danes "zadnji kosci s koso, zadnje žanjice s srpom in zadnji mlatci s cepcem". Čez pet do deset let bo z njimi umrlo življenje starosvetne slovenske vasi, ki je ohranila naš narod skozi tisočletja.

Dušici Kunaver zaradi njenega prizadevanja nekateri pravijo tudi romantična etnologinja. Svoje gostovanje pri nas je popestrila s petjem ljudskih pesmi in vključila vse sodelujoče. Za izjemno predstavitev se ji je na koncu zahvalil tudi župan Franc Setnikar, ki je še posebej poudaril pomen ljudskega izročila in nujnost ohranitve tega, kar nas je stoletja povezovalo kljub različnim tujim pritiskom. Praznovanja so se udeležili tudi predsednik KS Dobrova Marjan Pograjc ter predstavniki društev upokojencev Horjul, Vrzdenec in Polhov Gradec. Praznovanje pa se je zaključilo z dobrotami, ki so jih pripravile pridne roke članic društva.

Rajko Komat
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.