Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in deloma Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
8°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 18°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Šali iz prepletene preje ali kako nastane ......


NOVICE

| |
17.05.2013      9:53
A A

Šali iz prepletene preje ali kako nastane nova beseda


Vsakdo je že kdaj opazil, da v jeziku nastajajo vedno nove besede. Tu pa tam kdo reče: "Te besede pa še nisem slišal." Ali pa: "Te tujke pa ne poznam, kaj pa pomeni?" In ko se pojavi kakšna nova stvar, marsikoga zanima, kako se ji reče. Bolj zavzeti oziroma jezikoslovci pa začnejo razmišljati celo o novem izrazu; tako je v jezikoslovju znano, da je z načrtnim tuhtanjem nastala npr. beseda grenivka, ki nam je danes povsem domača, ali pa novejši izraz krožišče, ki ima v besednem sestavu slovenskega jezika prav tako že stalno mesto.


Dekleta s šali iz prepletene ali metuljaste preje
Dekleta s šali iz prepletene ali metuljaste preje
Deli:

Če se kaj novega pojavi na področju, ki ga obvladuje ženski svet, pa je vprašanje še toliko privlačnejše. In svet mode je tak. Tako so se v letošnji zimski sezoni pojavili novi šali. Taki posebni, iz nove vrste volne, ki imajo tudi razne dodatke. In ženski svet je začel razmišljati o poimenovanju, pri čemer so bile gospe z Občine Vrhnika vodilne. Pobudo, da bi za tovrstno volno poiskali ustrezno besedo, so namreč dale prav one. Zamisel je segla prav do strokovnih krogov Sekcije za terminološke slovarje Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU in z njihovim sodelovanjem je nastala nova beseda. Volno, opa, pomota ... da veste, to sploh ni volna, po kakovosti materiala gre za prejo ... naj bi poimenovali prepletena preja. Saj je res tako živahna in tisti trakci gredo drug čez drugega pa skozi drugega, da se oblikujejo kot mreža, za katero pa nepreklicno velja, da je prepletena. Tako da mislimo, da poimenovanje stvari kar pristaja.

Med pisanjem članka pa smo na spletu našli podatek, da se ti šali imenujejo metuljasti šali. Pogosto se zgodi, da se ob novem pojavu po dveh različnih poteh oblikujeta različna izraza. Preja naj bi se potemtakem imenovala tudi metuljasta preja. Bomo videli, kako bo potekala tekma med obema besedama in katera beseda se bo uveljavila. Dvojnost pa jemljimo kot dokaz, da je slovenščina živ, gibek jezik, ki se včasih res hitro znajde.

Zdaj poskrbimo le še, da se bo čim več gospa zavilo v te šale, ko bo spet čas zanje, besedi naj potujeta od ust do ust, še bolje pa, da ju čim večkrat zapišemo, in slovenščina bo oba predloga prečistila ter se okitila z izbranim novim izrazom.

 

Milka Bokal

Foto: Darjan Kacin
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.