Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

JUTRI
32°C
16°C
PET.
31°C
17°C
4104

Obiskala nas je slovenska olimpijska bakla

Letošnje leto bodo zaznamovale olimpijske igre, ki bodo v Tokiu potekale od 23. julija do 8. avgusta. Eden najznamenitejših simbolov olimpijskih iger je olimpijska bakla; slovenska olimpijska bakla je v ponedeljek, 10. maja 2021 prečkala občino Dobrova - Polhov Gradec. Slovensko baklo za olimpijske igre Tokio 2020 so izdelali v Ravnah na Koroškem v Skupini SIJ – Slovenski industriji jekla. Izdelana je iz nerjavnega jekla in bukovega lesa, ki simbolizirata trdnost, trajnost, modrost in samozavest. Zgovorna pa je tudi njena oblika, saj vrh bakle prevzema silhueto Triglava, ročaj pa dopolnjuje pet olimpijskih krogov.


Bakla je v osrednjeslovenski regiji potovala od 7. do 12. maja 2021, na svoji poti od Raven na Koroškem do Tokia, ki jo je pričela 3. maja 2021, pa bo obiskala vseh 212 slovenskih občin. »S potovanjem bakle želimo širiti vrednote olimpizma, povezovati ljudi, prebujati jekleno voljo in navdihovati. Šport je upanje. Vedno znova nas povezuje in dokazuje, da zmoremo,« so besede, s katerimi je Olimpijski komite Slovenije baklo pospremil na pot v pričakovanju letošnjega največjega športnega dogodka.

Slovensko baklo so po uvodnem nagovoru župana Franca Setnikarja in smučarske skakalke Urše Bogataj po zunanjem igrišču pri OŠ Dobrova ponesli domačini. Med nosilce bakle so bile vključene različne generacije, domačini iz vseh štirih krajevnih skupnosti, športniki – mladi, izkušeni, vrhunski in ljubiteljski, predstavniki društev in občani, ki so prikazali glavne značilnosti naše občine.

Slovensko baklo so nosili naslednji domačini:
- člana Folklorne skupine Grof Blagaj oblečena v polhograjsko nošo, ki predstavlja enega od pražnjih načinov oblačenja kmečkega prebivalstva v okolici Polhovega Gradca, Dobrove in Vrhnike, iz sredine 19. stoletja;
- predstavniki krajevne skupnosti Črni Vrh, ki so poudarili pomen medgeneracijskega sodelovanja in spoštovanja;
- predstavniki krajevne skupnosti Šentjošt, ki je ena izmed najbolj športnih krajevnih skupnosti v naši občini;
- krajevno skupnost Dobrova je zastopala akrobatska skupina Bobri, ki je v svoji karieri nanizala ogromno nastopov, večkrat pa so osvojili tudi naslov državnih prvakov;
- kot predstavniki krajevne skupnosti Polhov Gradec so baklo nosili nadobudni športniki in športnice iz OŠ Polhov Gradec,
- polh Blagajko, ki je maskota Polhograjske graščine;
- predstavniki Godbe Dobrova - Polhov Gradec, ki jih poleg glasbe povezuje tudi prijateljstvo;
- plesalci iz Plesnega društva Panorama v družbi Naje Kovačič in Gaje Malovrh, ki s svojim srčnim pristopom in vztrajnostjo posegajo po najvišjih mestih tako v državnem merilu kot tudi v evropskem in svetovnem;
- ekipa članov A skupine PGD Šentjošt, ki so se leta 2013 uvrstili na gasilsko olimpijado v Franciji;
- Urša Bogataj, ki je članica ženske A smučarske reprezentance, s svojimi izjemnimi rezultati v smučarskih skokih pa prispeva k prepoznavnosti naših krajev. Leta 2018 se je udeležila zimskih olimpijskih iger v Pjongčangu. Slovensko baklo je ponesla skupaj z županom Francem Setnikarjem in zaključila njeno pot v občini Dobrova - Polhov Gradec.

Ker epidemija koronavirusa še vedno močno vpliva na potek dogodkov, je ta potekal brez gledalcev, a vzdušja to ni pokvarilo, obsežna fotogalerija na spletni strani Olimpijskega komiteja Slovenija pa bo dogajanje približala vsem občanom: https://bakla.olympic.si/fotoutrinki. Na spletni strani Olimpijskega komiteja Slovenija pa si preberite, ali je rep polha Blagajka res »oklofutal« baklo: https://bakla.olympic.si/novica/71.


LR, foto: Aleš Fevžer

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi