Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.01.2018

jasno
2°C | 9°C
torek, 22.01.2018
-1°C | 6°C
sreda, 23.01.2018
0°C | 9°C
četrtek, 24.01.2018
-2°C | 7°C
Opozorila
Sobota, 20.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
9°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Občina na poti do "Zero Waste"


OBČINSKE, EVROPSKI PROJEKTI

| |
24.08.2015      14:07
A A

Občina na poti do "Zero Waste"


Občina Dobrova-Polhov Gradec ima posluh za okolje, zato problematiko ravnanja s komunalnimi odpadki zvesto spremlja. Nedavno je s prijavnico v program "Zero Waste" izrazila željo, da želi postati del nacionalne in evropske mreže lokalnih skupnosti na poti do družbe brez odpadkov.


Deli:

Kaj je "Zero Waste"?

To je program, ki ga koordinira Društvo Ekologi brez meja in je nastal kot posledica akcije Očistimo Slovenijo. Pomeni pa oblikovanje in upravljanje izdelkov ter procesov tako, da se zmanjša volumen in toksičnost odpadkov ter predela vse materiale in se jih ne sežiga ali odlaga. Glavni cilji programa so dolgoročni, in sicer oblikovati krožno gospodarstvo ter odpadke spremeniti v vir, urediti družbo popolnega recikliranja ter preostanek odpadkov zmanjšati do skrajnosti.

 

Kakšni so koraki do "Zero Waste"?

Glavni akter tega programa je vsak prebivalec, saj sta dva osnovna strateška koraka neposredno povezana s porabnikom, in sicer: ločeno zbiranje na izvoru – pobiranje odpadkov od vrat do vrat in plačevanje po načelu, kolikor odvržeš; kompostiranje – doma ali lokalno. Poleg teh dveh pa so tu še drugi strateški ukrepi, ki se preko projektov zbiranja in izmenjave rabljenih oblačil, promocije pralnih plenic – "Zdrave ritke", uporabe kozarcev za večkratno uporabo, zmanjševanja uporabe plastičnih vrečk – "Vrečko? Ne, hvala! " ter drugih v Sloveniji prav tako  že izvajajo.

 

Primer dobre prakse – Ljubljana z okoliškimi občinami

Organizacija Zero Waste Europe je konec maja predstavila nov primer dobre prakse, ki predstavlja pomemben prehod Ljubljane in okoliških občin (vse tiste, kjer za odvoz komunalnih odpadkov skrbi podjetje Snaga) v družbo brez odpadkov. Te že danes ločeno zberemo več kot polovico komunalnih odpadkov. Ob tem naj spomnim, da se je Slovenija Evropski uniji pridružila leta 2004 in pred tem skoraj ni poznala celovitega ločenega zbiranja odpadkov. Šele z ukrepi Javnega komunalnega podjetja Snaga, ki ravnanje z odpadki zagotavlja prebivalcem v Mestni občini Ljubljana in devetih primestnih občinah, se je to začelo urejati. Podjetje danes v povprečju ločeno zbere 61 odstotkov odpadkov in ustvari le 121 kilogramov mešanih ostankov na prebivalca letno, kar je vzorno, če primerjamo z evropskim povprečjem, kjer se povprečno ločeno zbere 42 odstotkov in vsak prebivalec ustvari 285 kilogramov mešanih odpadkov. Kljub dobrim rezultatom pa se primestne občine skupaj z Ljubljano trudijo rezultate še izboljšati – z vključitvijo v program "Zero Waste" se bodo zavezale, da bodo do leta 2025 prepolovile količino mešanih ostankov odpadkov in ločeno zbiranje dvignile do 78 odstotkov. Tu je potrebno izpostaviti še dejstvo, da so stroški ravnanja z odpadki, ki jih zaračunava podjetje Snaga, med najnižjimi ne le v Sloveniji, pač pa tudi v Evropi.

 

Nadja Prosen Verbič

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2018 | Kultura
Svetniki
20.01.2018 | Kultura
Svetniki
21.01.2018 | Kultura
Voden ogled Muzeja pošte in telekomunikacij za seniorje

Bodite prvi pri oddaji mnenja.