Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 18.06.2018

pretežno jasno
Ponoči se bo razjasnilo in zjutraj bo precej jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 16, ob morju okoli 20 °C.
15°C | 28°C
torek, 17.06.2018
16°C | 28°C
sreda, 19.06.2018
14°C | 29°C
četrtek, 20.06.2018
16°C | 30°C
petek, 21.06.2018
18°C | 31°C
Opozorila
Nedelja, 17.6.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Legenda o dobrovski Mariji v jaslicah


KULTURA, OSTALO, VERSKE

| |
08.01.2018      12:23
A A

Legenda o dobrovski Mariji v jaslicahFranci Prek ob jaslicah
Franci Prek ob jaslicah
Deli:

Legenda o dobrovski Mariji v leščevju pravi, da je preprost pobožen pastirček trikrat zapored našel svojo živino klečati pred podobo matere božje v leskovem grmu. Vsakokrat je to podobo vzel in jo doma zaklenil v skrinjo, a vsako jutro se je ta spet pojavila pri grmu. Zaradi tega naj bi na Dobrovi postavili cerkev, ki je postala pomemben cilj božje poti. Del legende je Franci Prek s Šujice tokrat uporabil pri načrtovanju jaslic na Dobrovi. Jaslice je postavil v "hišo", kot se je nekoč reklo glavnemu prostoru kmečkega doma. Tam je potekalo vse družinsko in tudi družabno življenje, "bohkov kot" pa so v času od božiča do svečnice krasile jaslice. Stene "hiše" z dobrovskimi jaslicami krasita dve podobi, slika Marije in družinska fotografija Francijevih prednikov, Marije in Jakoba Preka s Šujice, po domače Anžonovih, ki je nastala ob koncu prve svetovne vojne.

Glavna atrakcija so jaslice, ki jih je Franci Prek načrtoval vsaj pol leta, postavljati pa jih je začel že na začetku decembra. Za postavitev je porabil kar 20 kvadratnih metrov maha, Betlehem predstavlja pet hišk, ki so vse Prekovo ročno delo, in skoraj 200 figuric – od svete družine do pastirjev in živali. Na levi strani jaslic sta cerkev in pastir iz legende o nastanku dobrovske cerkve. Da so jaslice videti veličastno, se je treba zahvaliti tudi tistim posameznikom, ki so nabrali mah in pomagali pri postavitvi – brez pomoči Eme Hozjan, Ivanke Filipič, Milene Smrekar, Milana Božiča in Filipa Božnarja zagotovo ne bi šlo.

Največ pozornosti so jaslice pritegnile na božični večer, pred in po polnočnici. Ob jaslicah je bilo kar premalo prostora, da bi si jih lahko vsi v miru ogledali, zato so si mnogi prihajali jaslice ogledovat še naslednje dni. Ob mojstrovini nihče ni ostal ravnodušen, čestitke postavljavci dobivajo od vsepovsod. Jaslice bodo ob parkirišču pred župnijskim domom Dobrova na ogled do svečnice 2. februarja.

Mitja Prek

Fotografiji: Mitja Prek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 460
Izšla: 28.05.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.06.2018
Danes ni dogodkov.
19.06.2018 | Kultura
Obisk zeliščnega vrta
19.06.2018 | Kultura
Obisk zeliščnega vrta

Bodite prvi pri oddaji mnenja.