Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
8°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Poučevanje diatonične harmonike v glasbeni ......


KULTURA

| |
16.03.2016      11:52
A A

Poučevanje diatonične harmonike v glasbeni šoli


V okviru GŠEA poteka tudi poučevanje diatonične harmonike. Omenjeno dejstvo ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi učenje potekalo po posebno izoblikovanem sistemu, ki harmonikarje uči igranja po notnem zapisu. O tovrstnem inovativnem pristopu, diatonični harmoniki ter glasbenem delovanju smo tokrat spregovorili z učiteljem harmonike na GŠEA, Klemnom Stoparjem. Otroci radi povedo, da z veseljem hodijo na ure harmonike, priljubljen je tudi med ostalim osebjem na šoli, pa tudi sicer je znan po svoji očarljivosti in pripravljenosti priskočiti na pomoč.


Deli:

Povej kaj več o sebi. Kdaj si začel odkrivati svet glasbe in zakaj si se odločil ravno za harmoniko?

Harmoniko igram že zelo dolgo, vsaj 15 let. Nižjo glasbeno šolo sem končal pri prof. Robertu Smolnikarju, nato sem šolanje nadaljeval na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer sem maturiral v razredu prof. Klemna Lebna. Trenutno zaključujem študij harmonike – koncertno smer, v Gradcu.

 

Igraš obe, klavirsko in diatonično harmoniko. Znano je, da je klavirska harmonika uveljavljen koncertni instrument, diatonična harmonika pa zaradi svojega zgodovinskega pečata »manjvrednega« narodnozabavnega glasbila ni dobila akademske pozornosti in veljave. Lahko kaj več poveš, zakaj je temu tako?

Seveda, gre za preprosto akustično-mehanično dejstvo. Diatonična harmonika je omejena zgolj na tri durove akorde in zato zaobjema le ozko določen glasovni razpon. Poznamo več vrst uglasitev diatoničnih harmonik, vendar med najpogostejše spadata uglasitvi v C-F-B-duru ter B-Es-As-duru. To je tudi razlog, zakaj na odrih narodnozabavnih zasedb včasih vidimo tudi po pet različnih diatoničnih harmonik. Vsaka ima pač svojo uglasitev.

 

Tvoja posebnost je tudi poučevanje diatonične harmonike po notah. Nam lahko poveš kaj več o tem?

Diatonično harmoniko je igral moj stric, Robert Stopar, ki me je zanjo tudi navdušil. Kot ljubiteljski harmonikar je celovito in poglobljeno pristopil k instrumentu in kljub dvomom ter kritikam o nesmiselnosti tovrstnega opismenjevanja je nadaljeval svoje delo. Po večletnem vztrajanju je vzpostavil poseben sistem učenja, ki  je ta trenutek v postopku certificiranja. Sam sem se pristopa naučil pri njem in ga tako podajam naprej svojim učencem.

 

Povej, kaj poleg narodno-zabavnih melodij Slavka Avsenika ali Lojzeta Slaka še lahko izvabimo iz diatonične harmonike?

Zaigrati se da še mnogo melodij; če naštejem le nekatere žanre, bi izpostavil  različne priredbe popularnih popevk, priljubljene so tudi dalmatinske in staroslovanske pesmi, folklorni napevi in celo bolj kompleksni venčki slovenskih ljudskih skladb. Skratka, repertoar je širok.

 

Nam za konec lahko še zaupaš, s čim se poleg poučevanja na GŠEA še ukvarjaš?

Kot sem že dejal, zaključujem študij harmonike, sem tudi član ansambla Stopar kvintet, ki ga poleg mene sestavljajo še kitarist, kontrabasist, klarinetist in trobentač. Tvorimo tipično narodnozabavno zasedbo in počasi postajamo vedno bolj prepoznavni v tovrstnem žanru. Pred časom sem odkril tudi veselje do ljudske glasbe v folklorni skupini Svoboda Mengeš, kjer sedaj z navdušenjem delujem. Otrokom, pa tudi vsem ostalim, pravim: »Če želiš videt svet, se priključi folklorni skupini!« Sam sem s svojo zasedbo prepotoval Japonsko, Indonezijo … Letos pa se odpravljamo v Južno Korejo. Vodim tudi orkester v Trzinu, kjer sem dirigent klasičnemu orkestrskemu sestavu,  kar mi predstavlja svojevrsten izziv. Ob povabilih se kot harmonikar udeležujem tudi raznih koncertov ali kulturnih dogodkov ... Skratka, sem precej razpet med različnimi glasbenimi področji, vendar mi zaenkrat  to povsem ustreza, saj me tovrstno delo zelo veseli.

Hvala za prijeten klepet in veliko glasbenih uspehov ti želim tudi v prihodnje!

Hvala tudi tebi.      

 

Glasbena šola Emil Adamič

Maja Anžur Kajzer
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.