Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Koncert ljudskih godcev


KULTURA

| |
11.02.2013      11:57
A A

Koncert ljudskih godcev


Polhov Gradec, 25. januar – Na povabilo JZ Polhograjska graščina, Dramskega društva Neptun ter Rafaelove družbe je grajske prostore v petek zvečer napolnila ljudska pesem v izvedbi družinskega tria Volk Folk. Nadvse čisto so triglasno zvenele zapete pesmi, nekoliko drugače in hkrati domače pa so se slišale instrumentalne skladbe, zaigrane na nekatere že skoraj muzejske instrumente – oprekelj, plonarco ter kontrabas in violino.


Družinski trio Volk Folk ohranja ljudsko pesem.
Družinski trio Volk Folk ohranja ljudsko pesem.
Deli:

Družinski trio Volk Folk iz Ilirske Bistrice odlično nadaljuje godčevsko in pevsko tradicijo svojih dedov in non. Skupina se uvršča med najboljše poustvarjalce slovenskega ljudskega izročila. Da je temu res tako smo se v petek lahko na lastna ušesa in oči prepričali v Polhograjski graščini.

Oče Romeo na kontrabasu, hčerka Nina na oprekelj in plonarco (tržaška diatonična harmonika) in sin Gregor na violino so zaigrali nekatere viže, ki so jih nekoč muzicirali že njihovi stari starši, in to ob raznih praznikih ter drugih posebnih priložnostih. Način njihovega glasbenega izvajanja sega od popolnoma zvestega izročila do svobodnejših predelav z avtorskimi posegi. Skladbe so torej nekoliko predelali, posodobili, jim vdahnili aktualnost, a kljub temu so ostali zvesti tradiciji in ljudskosti šeg ter navad iz njihovih rodnih koncev, posebej iz rodne vasi Velika Bukovica. Zemljepisno se tu stikata Notranjska in Primorska, v njihovi glasbi pa se srečujejo in prepletajo sredozemski in alpski vplivi. Prvotni namen takšnih pesmi je bil pri ljudeh vzbuditi veselje in ples. In tudi tokrat je bilo med občinstvom zaznati navdušenje in veselje nad zares izvrstno glasbeno izvedbo. Toda pête očitno niso dovolj zasrbele nikogar, izjema so bili le nekateri pogumni otroci, ki so veselo poskakovali na zvoke opreklja, plonarce, kontrabasa in violine. Usklajeni vokali, predvsem pa zanimiva instrumentalna izvedba je občinstvo nagovorila, da so z velikim zanimanjem spremljali koncert in vsako skladbo nagradili z močnim aplavzom. Vse izvedene pesmi, tako vokalne kot tudi instrumentalne, pa so zapisane na njihovi prvi zgoščenki, ki nosi naslov U prvega in jo je bilo mogoče kupiti tudi ob tej priložnosti.

Skupina Volk Folk je za dobro uro pričarala občutek, da se je čas za hip ustavil, zato so novozapadli centimetri snega zunaj grajskih zidov, vse obiskovalce kar nekoliko presenetili, že naslednjo minuto pa so v njih obudili spomine na otroške zimske dni. Glasba, ki je nastajala predvsem v zimskem času, je nekoč razveseljevala naše prednike, zato je še kako bogat pomen ohranjanja njihovega izročila.

 

Nadja Prosen Verbič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.