Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.04.2018

pretežno jasno
Danes bo jasno, popoldne bo zapihal veter južne do jugovzhodne smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 27 °C.
10°C | 28°C
nedelja, 20.04.2018
9°C | 27°C
ponedeljek, 22.04.2018
10°C | 27°C
torek, 23.04.2018
9°C | 26°C
sreda, 24.04.2018
12°C | 25°C
Opozorila
Sobota, 21.4.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Izšla je monografija o pošti


KULTURA

| |
22.11.2017      6:42
A A

Izšla je monografija o pošti


Polhov Gradec, 11. oktober – V Polhograjski graščini, kjer domuje Muzej pošte in telekomunikacij, je ob izidu knjige Kako smo vzpostavljali samostojno delovanje slovenske pošte potekal pogovor z njenim avtorjem Antonom Krauthakerjem.


Deli:

"Pošta je del našega vsakdana – za vse nas kot stranke in za nekatere druge kot aktivne udeležence,"  je dejal avtor knjige Kako smo vzpostavljali samostojno delovanje slovenske pošte Anton Krauthaker, ki je bil v času slovenske osamosvojitve vodja sektorja za promet PTT v sestavljenem podjetju PTT Slovenije. Srbel je za celotno slovensko poštno tehnologijo in logistiko, izdajo slovenskih poštnih znamk ter koordiniral denarni promet na poštah v sodelovanju s Poštno hranilnico in bankami.
O sebi je povedal, da je eden tistih veteranov, ki so začeli svojo pot PTT še v času ročne medkrajevne in mednarodne telefonije, preživeli avtomatsko telefonijo in dočakali izreden razvoj mobilne telefonije ter  zaton telegrafije - paradne stroke PTT, ki je praktično ni več. Poštni center na železniški postaji, iz časov Avstro-Ogrske, je zamenjal sodoben in moderen logistični center. Lepo zastavljene Poštne hranilnice in kasneje Poštne banke Slovenije pa tudi ni več. Vse te spomine je strnil v monografijo o slovenski pošti v času osamosvajanja in na poti k njeni neodvisnosti. To so bili po njegovih besedah usodni trenutki tako za slovenski narod kot tudi za prihodnost slovenske pošte. Izpostavil je težave, ki so jih v zavednem slovenskem okolju skupaj s požrtvovalnimi kolegi uspešno odpravili in prišli do zastavljenega cilja – postaviti temelje neodvisne slovenske pošte in jo postaviti v mednarodni prostor. Osebno izkušnjo in iskreno priznanje ter pohvalo vsem sodelujočim pri ustvarjanju tega podviga je po besedah avtorja mogoče najti v knjižici, hkrati pa je med vrsticami mogoče razbrati tudi večno resnico: "Da v življenju ni nič podarjenega – svobodo in neodvisnost si je treba priboriti, največkrat ne brez žrtev."
O namenu za začetek pisanja, še zelo živih spominih ter vsebini knjige, ki predstavlja celovit kronološki pregled dogodkov izpred 26 let, je avtor razpravljal z moderatorko Ajdo Kozjek. Anton Krauthaker je ne le v knjigi, pač pa tudi za navzoče osvetlil delovanje poštne logistike, denarnega prometa in problematiko izdajanja prvih slovenskih znamk. Izčrpno dogajanje je podkrepil s številnimi dokumenti, ki jih je mogoče najti v knjigi in predstavljajo neprecenljiv vir za nadaljnje raziskovanje poštne dejavnosti. Uvodoma sta zahvalo avtorju za njegov dragocen prispevek k ohranjanju in raziskovanju pošte na Slovenskem izrekli direktorica Tehniškega muzeja Slovenije Natalija Polenec ter pooblaščenka poslovodstva Pošte Slovenije mag. Vesna Kos Tomažič, ki je zbrane nagovorila tudi v imenu Pošte Slovenije, ki je poleg Ministrstva za kulturo RS izid knjige tudi podprla.

 

Nadja Prosen Verbič, fotografije: arhiv TMS

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 458
Izšla: 26.03.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.04.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.