Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 17.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. V hribovitem svetu zahodne Slovenije ni izključena kakšna manjša ploha ali nevihta. Najvišje temperature bodo od 26 do 32 °C.
15°C | 30°C
sobota, 18.08.2018
17°C | 32°C
nedelja, 19.08.2018
17°C | 32°C
ponedeljek, 20.08.2018
16°C | 32°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Požar opustošil hišo


KRONIKA

| |
08.11.2017      13:38
A A

Požar opustošil hišoDeli:

Ob 14.07 je 7. novembra center za obveščanje prejel klic na pomoč s strani soseda, ki je prvi opazil dim na hiši v centru Polhovega Gradca. Vodja intervencije Kristjan Laznik je bil le nekaj minut po klicu z dvema gasilcema in 5000 litrsko cisterno že na požarišču. Požar je bil že razvit, saj je drvarnica že močno gorela, ogenj pa je že zanetil streho stanovanjske hiše družine Sluga. Nemudoma so začeli z varovanjem sosednje hiše. Na pomoč so hiteli še dvorski gasilci s cisterno 3000 litrov vode. Takoj se je začelo razvijati tudi cevi do hidrantov za polnjenje cisterne, a tu ni šlo brez težav: prva voda iz hidranta je bila zaradi nekrožnega sistema (cevovodi do njih so slepe veje) preveč umazana, zato so jo morali spustiti na prosto... Pri tem rutinskem postopku se je nesrečno odlomil ventil hidranta, zato vode v prvih kritičnih dvajsetih minutah ni bilo dovolj! Zato so hiteli premeščati cevi do zgornjega hidranta, ki je skrit pod pokrovom na asfaltni cesti pri hiši družine Jankovec, a tu je bila voda prvo minuto tako blatna, da ni bila uporabna - pokvarila bi črpalko gasilske cisterne, pa tudi tlak ni bil zadosten. K sreči je prihitela cisterna PGD Dvor, aktivirali pa so tudi drugi delujoči hidrant pri osnovni šoli. Napad »dihalcev« (udarna ekipa dveh gasilcev s kisikovimi maskami in vodnimi razpršilniki za žarišče požara na podstrehi) ni bil uspešen ravno zaradi pomanjkanja vode. Središče požara je bilo nad dnevno sobo, strop se je tu kasneje udrl, a začuda ni bila uničena vsa notranja oprema, le sedežna garnitura in nekaj malenkosti. Zahvala gre gasilcem, ki so pravočasno organizirali reševanje lastnine in njen prenos na varno. Poleg pomanjkanja vode je problem predstavljala razbeljena kovinska kritina, saj je gasilci niso zlahka predrli, da bi napadli ogenj skozi streho.

V gašenju in pa tudi kasnejšem odvozu ruševin je sodelovalo preko 30 gasilcev iz PGD Polhov Gradec, skupno število vseh pa jih je bilo 77: iz Polhovega Gradca, Dvora, Zaloga, Črnega Vrha, Dobrove in Hruševa. V kolikor se ne bi pojavilo pomanjkanje vode, bi zadoščala dva društva - zato je Kristjan sprožil 2. alarmiranje za dodatna vozila z  vodo, s tem je bil obveščen tudi župan, ki ni okleval in se je sam pridružil četi gasilcev na pogorišču. Poleg uničene strehe, dela nadstropja, je ogenj zajel tudi osebno vozilo obiskovalca – škoda na vozilu je bila ocenjena kot "ekonomska totalka", torej preko 10.000 eur. Sreča v nesreči je, da niso eksplodirale vse plinske jeklenke v goreči drvarnici, hitra intervencija gasilcev je preprečila še večjo škodo. Razlog požara je najverjetneje v  električni napeljavi, saj je bilo v njej nekaj manjših strojev pod napetostjo.

Gasilci so organizirali že isti večer rušenje in odstranitev zoglenelih ostankov zgornje etaže hiše, ter prekrili ploščo s folijo in kot velevajo pravila preko noči organizirali požarno stražo. Naslednji dan dopoldan pa je policijski kombi s forenziki že obiskal pogorišče in tudi več deset kubičnih metrov zgorelih ostankov, predvsem lesenih tramov, nekaj pohištva in izolacije iz kamene volne, ki je bila v sredini montažnih sten. Sreča v nesreči je ta, da prebivalci hiše, ki so bili ob začetku požara v kuhinji, niso poškodovani ter da sta bila hiša in tudi zgorelo vozilo zavarovana.

Sebastjan Vehar, foto: Sebastjan Vehar, Klemen Zibelnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!