Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Grajski obok nad cesto močno poškodovan


NOVICE

| |
20.03.2015      13:47
A A

Grajski obok nad cesto močno poškodovan


Kamniti obok severnih vrat tlakovanega dvorišča v Polhovem Gradcu, še edina preostala vrata dvorišča, odkar so zaradi širitve ceste odstranili obok in razširili odprtino v zidu na južnem delu, je sredi februarja doživel in komaj preživel bližnje srečanje z rovokopačem na prikolici tovornjaka.


Risba iz l. 1679 kaže v označenih krogih oboje originalnih vrat dvorišča.
Risba iz l. 1679 kaže v označenih krogih oboje originalnih vrat dvorišča.
Deli:

Po besedah prič je tovornjak z goseničarjem, naloženim na prikolici, vozil počasi, a zadel, nato zapeljal vzvratno, popravil smer in nadaljeval pot. Policija je prejela prijavo o nesreči in na podlagi registrske oznake ugotovila identiteto vozila in voznika; tega so pozvali, naj se v istem vozilu s prikolico vrne, kar je nemudoma storil, vendar je prišel le do avtobusne postaje, saj je tu znak o največji dovoljeni višini, medtem ko na drugi strani, iz smeri Črnega Vrha, znaka o največji dopustni višini vozila pač ni, tako da voznik neposredno niti ni kriv. Očitno je tisti dan malo postrani naložil bager, saj je vajen grajskega oboka, že dlje časa je namreč s težko gradbeno mehanizacijo urejal hudournike v jarkih proti Črnemu Vrhu.

 

Župan nemudoma ukrepal

Poizvedovanje in raziskovanje je pokazalo, pa ne prvič, izredno odzivnost našega župana, pa tudi občinskega odgovornega vzdrževalca cest. Cesta je last občine, sam kamniti obok in graščina, oboje je staro pol stoletja, pa sta v lasti države. Predstavnik države se je oglasil in pregledal okoliščine, a ker ni imel na voljo statika, se je naš župan potrudil ter našel ustreznega strokovnjaka, in temu je v enem dnevu uspelo izrisati in potrditi s svojim podpisom začasno rešitev situacije. To so nato v nekaj dneh postavili lokalni mojstri iz masivnih kovinskih profilov. Zdaj pa le upajmo in molimo, da se bo država zganila in pravočasno odobrila ali plačala sanacijo, seveda bo prej izdelan projekt. Vprašanje je, ali se bo vsem vpletenim uspelo uskladiti za hkratni dvig celotne konstrukcije za vsaj pol metra, s čimer bi preprečili morebitne nadaljnje poškodbe zaradi težke mehanizacije ter zadostili pravilniku o gradnji cest, ki določa minimalno višino cestišča 4,5 m. Zdaj je najvišja točka ovalnega oboka 4,25 metra, širina cestišča pa je trenutno med kamnitimi stenami 4,5 metra, medtem ko predpis veleva širino 5,5 m, a to je manjša težava kakor višina. Zaradi prenizkega oboka je otežena tudi dostava materiala v kmetijsko zadrugo Dolomiti, saj morajo največji tovornjaki parkirati na drugi strani tlakovanega dvorišča.

Torej, občinski upravi gre zahvala za hitro intervencijo, zgornjemu pa priprošnja za čim hitrejši odziv države, kajti graščina je tudi osrednje prizorišče fotografiranja z mladoporočenci, ki imajo sobotne termine rezervirane že za celo leto. Ubijemo lahko torej dve muhi na en mah, utrdimo obok in pridobimo višino!

Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.