Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.07.2018

jasno
Zvečer se bo ozračje umirilo. Ponoči bo večinoma jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 18, ob morju okoli 20 °C.
15°C | 31°C
petek, 18.07.2018
16°C | 31°C
sobota, 20.07.2018
17°C | 31°C
nedelja, 21.07.2018
18°C | 31°C
ponedeljek, 22.07.2018
17°C | 27°C
Opozorila
Sreda, 18.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Sekanci so rešitev za čiščenje gozda


KMETIJSTVO

| |
25.04.2017      9:11
A A

Sekanci so rešitev za čiščenje gozda


Zaradi velike razsežnosti napada podlubnikov so v slovenskih gozdovih lani za posek označili preko milijona kubičnih metrov dreves. Najbolj kritično je na območju Postojne in Ljubljane. Obseg škode zaradi smrekovih lubadarjev je tako že znatno presegel največjo škodo, ki so jo zabeležili doslej leta 2005, ko so morali zaradi podlubnikov posekati 755.000 kubičnih metrov drevja.


V kraju Belica pri Dvoru je tale stroj napolnil 40-tonski tovornjak s sekanci v manj kot eni uri!
V kraju Belica pri Dvoru je tale stroj napolnil 40-tonski tovornjak s sekanci v manj kot eni uri!
Deli:

Lesni sekanci so nepravilne pravokotne oblike, dolgi od 5 do 50 mm ter bolj široki kot debeli. Sveži sekanci imajo visoko vsebnost vode, do 50 %, in zato je interes vseh udeleženih (gozdar, drobljenje, odvoz, prodaja), da se lesna masa čim prej dostavi naročniku. Predvsem v poletni vročini so veliki kupi skladiščenih sekancev problematični, saj prihaja do gnitja in pojavljanja črnine. Končni porabniki sekancev so veliki energetski sistemi, predvsem elektrarne in toplarne, med njimi je tudi ljubljanska toplarna, ki sekance pred kurjenjem mešajo s premogom. Precej sekancev izvozijo tudi v Avstrijo, saj je pri nas velikih kurilnih sistemov premalo za slovensko proizvodnjo. Trg je postal nasičen in s tem cene nižje.

 

Kako naročiti odvoz in koliko je vreden?
Najboljši scenarij je ta, da kmet ali gozdar že nekaj tednov pred nameravanim posekom v gozdu obvesti družbo za sekanje in odvoz, da lahko ta načrtuje čas za odvoz in hkrati organizira prodajo sekancev glede na javljeno količino poseka. V podjetju Biofit poskrbijo za vse faze čiščenja gozda od kopičenja vejevja na kup do zbiranja, drobljenja in odvoza. Višina plačila za sečne ostanke je odvisna od količine in drevesnih vrst. Sečni ostanki za mletje, zbrani ob kamionski cesti, morajo biti brez nečistoč, kot so zemlja, kamenje ali drugi kovinski tujki. Višina plačila je odvisna tudi od starosti in ohranjenosti lesa ter lokacije, zato pokličite na spodnji telefon in zahtevajte ponudbo glede na vašo lokacijo. Trenutno je čakalna doba za prevzem vej in drevja nekaj tednov.

 

Drobilnik brez konkurence pri nas je pravi zmaj!

32 ton težak drobilnik za drevje in veje ima turbodizelski motor s 640 konjskimi močmi, kar ga požene do 40 km/h. In tak "zeleni zmaj" je sposoben v eni uri »požreti« toliko drevja, ki si ga sam nalaga v »usta« s hidravlično roko, da nareže v eni sami uri dva polna tovornjaka sekancev ali 180 m3 materiala!

Zakaj priporočajo certificiranje gozda PEFC?

V podjetju Biofit že dvanajst let profesionalno delajo na področju biomase in gospodarjenja z gozdom. Sprva je bila to dopolnilna dejavnost kmetije, nato so postali d.o.o. V tem času se je ozaveščenost slovenskih kmetov o spravilu ostankov spremenila, saj imajo kmetje na voljo več infrastrukture, pa tudi subvencij za nabavo prave strojne opreme. Vse več lastnikov gozdov se odloča za certificiranje gozdov in izogiba ilegalnemu poseku. "Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC)" je mednarodna neprofitna in nevladna organizacija, ki spodbuja trajnostno upravljanje z gozdovi. S pridobitvijo njenega znaka bolje ustrezate pogojem za sodelovanje na razpisih v skladu z uredbo o zelenem javnem naročanju, objavljeni boste na javno dostopnem iskalniku certificiranih podjetij, pridobili boste dostop do nekaterih novih trgov in hkrati tudi ščitili svetovne gozdove. In vaše stranke bodo imele večje zaupanje v vaše proizvode, pa naj bodo drva, sekanci ali pohištvo iz takega gozda.


Več informacij: 
040 607 439, 040 245 765, 040 666 461, info@bio-fit.net.

 

Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!