Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.10.2018

delno oblačno
Ponoči bo na Primorskem pretežno jasno, pihala bo zmerna burja. Drugod v notranjosti države bo večinoma oblačno, predvsem v jugovzhodnih krajih bo občasno še možen rahel dež. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, ob morju okoli 10, v Gornjesavski dolini okoli 0 °C.
5°C | 14°C
torek, 23.10.2018
6°C | 15°C
sreda, 24.10.2018
7°C | 21°C
četrtek, 25.10.2018
7°C | 14°C
Opozorila
Nedelja, 21.10.2018 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Konstrukcije Schwarzmann podprlo Fablab


ŠOLSTVO, GOSPODARSTVO, POSLOVNE

| |
21.05.2018      10:56
A A

Konstrukcije Schwarzmann podprlo FablabDeli:

Vlaganje v znanje mladih je naložba za prihodnost

Od začetka februarja, ko smo s podporo občine, osnovne šole in posameznih navdušencev sprožili snežno kepo Fablab Polhov Gradec, le-ta vztrajno pridobiva zagon. Med oblikovanjem smo ji nadeli  uradno ime Ustvarjalno središče Rihard Ursini po najbolj znanem polhograjskem naravoslovcu, gospodarstveniku in prvem polhograjskem županu Rihardu Ursiniju Blagayu (1786–1858). V zadnjem mesecu smo snovali zasnovo delovanja, obenem pa iskali podporo med regionalnimi delodajalci. Opogumljeni po pridružitvi horjulskega podjetja Metrel smo pobudo predstavili tudi podjetju Konstrukcije Schwartzmann, kjer so z veseljem sprejeli naše povabilo in podpisali izjavo o sodelovanju. Dogovorili smo se za organizacijo obiskov šolarjev vseh generacij v podjetju ter sodelovanju pri izvedbi delavnic 3D-modeliranja in tehničnega konstruiranja v letu 2018/19.


Direktor podjetja Konstrukcije Schwartzmann Boštjan Bevec poudarja: »Velik delež zaposlenih v našem podjetju prihaja iz Polhovega Gradca in okolice, zato se zavedamo pomembnosti vključevanja mladih v aktivnosti podjetja, v sodelovanju s Fablabom pa vidimo posebno priložnost za prenos znanja ter novih idej. Podjetje se že od začetka aktivno vključuje v lokalno okolje z organizacijo in sodelovanjem na raznih dogodkih in dolgoročno vlaga tudi v širitev proizvodnih kapacitet v Polhovem Gradcu. V podjetju enkrat letno organiziramo poklicno orientacijo za devetošolce OŠ Dobrova in OŠ Polhov Gradec. Glede na našo dejavnost dajemo poseben poudarek tehničnim strokam. Učencem predstavimo dela in naloge, ki jih opravljajo zaposleni na različnih delovnih mestih, s praktičnim prikazom tako v proizvodnji kot tudi pisarnah. Na ta način jim skušamo olajšati odločitev o nadaljnjem šolanju oz. pomagati na poti do želenega poklica. Prav tako skozi opravljanje študijske prakse pridobivanje novih znanj omogočamo dijakom in študentom, mladi pa si v našem podjetju dragocene delovne izkušnje lahko nabirajo bodisi ob koncih tedna ali med poletnimi počitnicami. V zadnjih nekaj letih smo tako redno zaposlili 5 inženirjev gradbeništva, ki so se pri nas že v času študija izkazali s študentskim delom.«

 

Odpiranje poti do znanja

Ustvarjalno središče Rihard Ursini bo platforma, ki bo predvsem z osmišljanjem običajnih vsebin nadgrajevalo uveljavljen izobraževalni sistem (osnovno, srednjo šolo in fakulteto). Tako bo odpiral poti do novih znanj mladim in nudil osebno izkustvo dela kot pomembne sestavine kakovostnega življenja. V povezovanju z lokalnimi delodajalci in zaposlitvenimi potenciali bo mladim predstavil razne poklicne možnosti, hkrati pa bo v sodelujoči mladini gradil samozavest s poudarjanjem njihovih sposobnosti in ustvarjanjem priložnosti, kjer bodo te sposobnosti lahko udejanjili in potrdili z vidnimi rezultati.

Medgeneracijsko povezovanje na delavnicah

Ustvarjalno središče Rihard Ursini bo zasnovano na medgeneracijski izmenjavi znanja in izkušenj. Sodelujoči posamezniki in institucije bodo svoje znanje ponudili v obliki delavnic za deset do dvajset sodelujočih, ki bodo s pomočjo mentorjev pridobili novo znanje, po možnosti ustvarili svoj izdelek. Koncept se je v preteklih letih izkazal za uspešnega na področju elektronike (izdelava svetlobnega "utripača", jedkanje tiskanega vezja in izdelava novoletne jelke), robotike (izdelava samovozečega avtomobila, ki sledi svetlobi), matematike (spoznavanje nove igre, s katero se spontano učimo seštevanja, poštevanke in reševanja enačb), biologije (mikroskopiranje v učilnici in spoznavanje biotske pestrosti ribnika). Z zastavljenimi delavnicami tako otrokom že nudimo izkušnje elektrotehnikov, strojnikov, matematikov, biologov in veterinarjev; poklicev, ki jih lokalno okolje potrebuje in jih sodelujoči starši opravljamo.

Snovanje novih delavnic

V prihodnjem letu nameravamo navedeni repertoar razširiti z delavnicami 3D-modeliranja (s podporo podjetja Konstrukcije Schwarzmann), prve pomoči (s podporo lokalnih zdravnikov in gasilskih društev), lesnega oblikovanja (s pomočjo obrtnikov) ter organizacije dogodkov (s katero podpiramo strategijo Občine Dobrova - Polhov Gradec po razvoju turistične dejavnosti, obenem pa tudi gradimo našo lastno infrastrukturo). Podrobnejši program za šolsko leto 2018/19 bomo predstavili v prihodnji številki.

Pridružite se nam

Na tem mestu vabimo vse zainteresirane posameznike, ki vidijo v naši platformi priložnost, da bi lahko pokazali svoja znanja, da z nami delite svoje ideje za nove, zanimive delavnice za otroke ali kakršnokoli drugačno pomoč projektu. Odprti smo tudi za sodelovanje preko občinskih meja.


Marko Jankovec, marko.jankovec@fe.uni-lj.si

Drago Bokal, 031 303 399

Andrej Košir, andrej.kosir@lucami.fe.uni-lj.si


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!