Logo MojaObčina.si
DANES
15°C
3°C
JUTRI
16°C
3°C
Oceni objavo

Med 6. in 12. avgustom poostreno nad prehitre voznike

Hitrost, v kateri sodelujemo tudi slovenski policisti. Po vsej državi bomo poostreno preverjali, ali vozniki upoštevate omejitve hitrosti. Neprilagojena hitrost je namreč še vedno glavni vzrok za prometne nesreče, v katerih se ljudje huje telesno poškodujejo ali celo umrejo. Samo v lanskem letu je kar 46 ljudi izgubilo življenje v takšnih nesrečah, kar predstavlja 44 odstotkov vseh umrlih.

 

Zaradi hitrosti še vedno preveč nesreč

Letošnji trendi so sicer bolj pozitivni, zaradi neprilagojene hitrosti  je v prvem polletju umrlo 20 ljudi, kar predstavlja 39 odstotkov vseh umrlih, v enakem obdobju lanskega leta je zaradi neprilagojene hitrosti v prometnih nesrečah umrlo 34 ljudi, kar je 45 odstotkov vseh umrlih. Ugodno prometno varnost želimo zadržati tudi v prihodnje, v naslednjih letih pa si želimo prometno varnost še izboljšati. Opisani cilj je dosegljiv predvsem tako, da smo že danes kakor tudi v prihodnje aktivni na področju umirjanja hitrosti.

 

Zaradi neprilagojene hitrosti je letos največ ljudi umrlo na cestah izven naselij (10 na regionalnih cestah, dva na glavnih cestah), štirje so umrli na avtocestah, trije na cestah v naseljih in ena oseba je umrla na hitri cesti. Največ umrlih je med vozniki osebnih vozil (7), umrlo je še pet potnikov v osebnih vozilih, sledijo vozniki motornih koles (4), vozniki tovornih vozil (2), v prometnih nesrečah, ki so se zgodile zaradi neprilagojene hitrosti, sta umrla tudi dva pešca.

 

S hitrostjo so povezani še drugi dejavniki prometnih nesreč, kot so nepravilna stran in smer vožnje, nepravilno prehitevanje in neupoštevanje pravil o prednosti, pa tudi prekratka varnostna razdalja. 

 

Poleti so prometne nesreče pogostejše, zato bodite previdni

Višje povprečne hitrosti so značilne predvsem za obdobja lepega vremena, ko so vozne lastnosti cest dobre. Vozniki lahko zaradi dobre vidljivosti, suhih cest in drugih ugodnih dejavnikov dobijo lažen občutek varnosti, zato lahko vozijo hitreje. Poletje je tudi čas dopustov, takrat je navadno tudi promet gostejši, zato lahko do nesreče pride hitreje. Voznike zato pozivamo, naj se na pot odpravijo spočiti, naj gredo na pot pravočasno in naj bodo v prometu strpni in umirjeni. Varno v poletje na slovenskih cestah!


Za lastno varnost lahko največ naredimo vozniki sami

Da bi bila naše ceste bolj varne, moramo za to poskrbeti predvsem vozniki sami, dosledno spoštovati cestnoprometne predpise ter ohranjati hitrost v dovoljenih mejah, kot to določajo prometna pravila. Z doslednejšim spoštovanjem omejitev hitrosti in ustrezno prilagoditvijo vožnje razmeram na cesti bi lahko obvarovali marsikatero življenje, saj stopnja poškodb narašča sorazmerno s hitrostjo.
Zato v policiji znova opozarjamo - vozniki, prilagodite hitrost svoje vožnje veljavnim omejitvam, pa tudi svojemu vozniškemu znanju in izkušnjam ter razmeram na cesti!


Namen preventivnih aktivnosti in poostrenega nadzora hitrosti

Z akcijo želimo umiriti hitrosti v prometu in vplivati na zavedanje ljudi, da lahko z zmanjšanjem hitrosti vožnje že za nekaj kilometrov na uro pomembno zmanjšajo tveganje za nastanek prometnih nesreč in težo njihovih posledic. S poostrenim nadzorom hitrosti želimo prometne udeležence opozoriti, naj bodo bolj pozorni na predpisane omejitve hitrosti. Dolgoročni cilj pa je vplivati na voznike, da bi spremenili svoj slog vožnje, in sicer da bi vozili čim bolj defenzivno, umirjeno ter z upoštevanjem šibkejših udeležencev v prometu. Opisano preventivno akcijo koordinira Javna agencija RS za varnost prometa: Načrt aktivnosti za preventivno akcijo Hitrost ubija - vozimo pametno 2018 .

 

Oglejte si tudi