Logo MojaObčina.si

Brezovica

JUTRI
17°C
5°C
PON.
18°C
4°C
7736

Nad "Mlečnkom" se dogaja - posegi na fasadi in kamnitih elementih cerkve sv. Jožefa nad Preserjem

"Cerkev sv. Jožefa je bila v preteklosti vojaška strateška točka. Med drugo svetovno vojno so jo zavzeli tudi Italijani. Za njimi se je stanje na cerkvi prej poslabšalo, kot izboljšalo."*

V tem trenutku Podjetje Gnom d.o.o. iz Šentvida pri Stični izvaja posege na omenjeni cerkvi in sicer na fasadi in kamnitih elementih. Fasado bodo konservirali oziroma restavrirali, kar pomeni, da ne bodo odstranili ometov v celoti, ampak le poškodovane dele. Nadomestili jih bodo v tradicionalni tehniki izdelave (apneni omet). Kamnite elemente bodo prav tako restavrirali in z novimi nadomestili izgubljene oziroma manjkajoče.

Glede uporabe tradicionalnih materialov pravijo: »Skozi stoletja se je vse do 20. stoletja pri gradnji uporabljalo naravna gradiva (kamen. les, opeka, slama). Kot naravno vezivo sta vbila uporabljena apno in glina. Sožitje naravnih gradiv z okoljem , poleg tega pa še izjemna starodavna obrtniška znanja omogočajo razpoznavnost kulturne krajine Slovenije in slovenske gradnje. Tradicionalno gradnjo bi lahko nadgradili v kakovostno bivalno in turistično inovativno okolje, žal pa pod neobvladljivim pritiskom globalnih vplivov izginja. Sodobni gradbeni materiali omogočajo drznejše konstrukcije in hitrejše izvedbe, a so žal v nasprotju z naravnimi. V starih stavbah povzročajo nepopravljivo škodo, ker cementni izdelki povečujejo vlago, silikonski in akrilni pa ne dihajo. Stare stavbe namreč tako kot vse v naravi, vključno s človekom, dihajo.«** 

Meseca januarja je bil objavljen državni razpis za obnovo nepremične kulturne dediščine. Investitorju je bilo takrat odsvetovano sodelovanje na razpisu, saj je cerkev sv. Jožefa zgolj evidentirana dediščina in nima nobenega statusa spomenika. V župniji Preserje in Rakitna sicer nima nobena cerkev omenjenega statusa, razen cerkev sv. Vida, ki ima status lokalnega pomena. Odgovorna konservatorka (ZVKDS OE Ljubljana) je sicer obljubila, da bo pričela postopek, da se navedeno spremeni in tako omogoči kandidaturo na podobnih razpisih v bodoče. Celotna obnova je tako odvisna od darežljivosti posameznika. Najlepša hvala vsem, ki pomagate na kakršen koli način, donacije pa je možno nakazati na TRR: SI56 0430 2000 3002 522 (NKBM).

Albina Kržič, samozaposlena v kulturi, konservatorka-restavratorka

*Župnija Preserje skozi čas, 2011

**www.facebook.com/gnomdoo/

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi