Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 14.11.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo v notranjosti pretežno oblačno, v gorah in na Primorskem pa precej jasno, pihala bo šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 15, na Primorskem do 19 °C.
10°C | 13°C
četrtek, 15.11.2018
8°C | 11°C
petek, 16.11.2018
3°C | 9°C
sobota, 17.11.2018
3°C | 8°C
nedelja, 18.11.2018
0°C | 8°C
Opozorila
Sreda, 14.11.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

FOTOREPORTAŽA: Razstava ob odkritju ......


KULTURA

| |
10.02.2017      12:10
A A

FOTOREPORTAŽA: Razstava ob odkritju arheoloških najdbDeli:

Na slovenski kulturni praznik, 8. februarja, je v pritličju Zdravstvenega doma v Podpeči potekala otvoritev razstave arheoloških najdb, ki so bile odkrite med gradnjo kanalizacije v občini Brezovica. Na tem območju je že dokumentiranih kar nekaj najdišč, vendar so bila ta odkrita na novo. Raziskave je v sodelovanju z občino izvajalo podjetje Magelan. Otvoritev razstave je s pevskim vložkom popestril Podpeški oktet.

Ob gradnji kanalizacije v naši občini je bilo med leti 2013-2015 opravljeno arheološko dokumentiranje ob gradnji na zaščitenem območju Ljubljanskega barja. Največ ostalin preteklosti je bilo odkritih znotraj ali v bližini vasi Preserje in Kamnik pod Krimom, kjer so zemeljski posegi razkrili sledove poselitve od prazgodovine do novega veka.

Zbrane je nagovoril župan Metod Ropret, ki je med drugim o raziskavah in razstavi povedal: »Ta razstava je dokaz, da gresta lahko gradnja in napredek z roko v roki z varovanjem naravne in predvsem kulturne dediščine.«

Sicer pa je razstavo predstavil tudi član podjetja Magelan, arheolog, dr. Blaž Podpečan. »Celotno območje Ljubljanskega barja je zaščiteno kot kulturni spomenik, nekatera območja pa so še dodatno zaščitena. Med drugim smo raziskali dve najdišči Ljubljanskega barja v Kamniku pod Krimom na mestu gradnje vakuumske postaje, kjer so bili odkriti sledovi koliščarske kulture in na robu zaliva Črnelnik, kjer so bili odkriti ostanki naselbine. Raziskali smo tudi sedem, osem odpadnih jam, vendar je na razstavi predstavljen le droben izsek vseh najdb,« pomembnost razstave in arheoloških najdb utemeljuje arheolog.

Najstarejše najdbe, odlomki lončenine iz obdobja starejše železne dobe, pritrjujejo podatkom o prazgodovinskih naselbinah na tem območju. Potrjena je bila tudi poselitev v rimskem obdobju, kar kažejo odlomki lončenine ter poznoantični novec iz Kamnika pod Krimom. Najdba nakazuje komunikacijo z Rakitno, kjer so ohranjeni sledovi sočasnega obrambnega zidu.

Posebno zanimive so najdbe iz poznega srednjega in zgodnjega novega veka, ki so bile odkrite v odpadnih jamah. Med ostalimi srednjeveškimi najdbami izstopa bogato okrašena ostroga s kolescem. Številne najdbe, temelji nekdanjih objektov in infrastrukture, predstavljajo značilnosti prebivalstva v 19. in zgodnjem 20. stoletju. Odkrite so bile tudi ostaline iz druge svetovne vojne.

V arheološki testni jami v Črnelniku so bili odkriti masivni nosilni koli, odkrita je bila prostoročno izdelana posoda z držajem ter koščena šila iz koliščarske naselbine v Črnelniku. Med najdbami prevladujejo odlomki različnega keramičnega posodja in pečnic, ena izmed teh je odlomek dna bokala, najdena pri stari šoli v Preserju. Pomemben pa je tudi lovni ali nabiralniški kavelj iz odpadne jame pri stari šoli v Preserju. Razstava bo še nekaj časa na ogled.

Eva Povirk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Brezovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 20
Izšla: 28.09.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
16.11.2018 | Družabni dogodki
1. MEDGENERACIJSKA ČAJANKA
16.11.2018 | Tečaji in delavnice
Zvočna kopel s tibetanskimi posodami in gongi
17.11.2018 | Družabni dogodki
PLESNI VEČER - BLED
18.11.201 | Šport
Cjanovca
14.11.2018 | Šole in vrtci
Predstava za otroke: Zgodba o treh prašičkih
15.11.2018 | Šole in vrtci
Dream in English: It Smells Like … It Tastes Like …
16.11.2018 | Družabni dogodki
1. MEDGENERACIJSKA ČAJANKA
16.11.2018 | Tečaji in delavnice
Zvočna kopel s tibetanskimi posodami in gongi
17.11.2018 | Družabni dogodki
PLESNI VEČER - BLED

Bodite prvi pri oddaji mnenja.