Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 16.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo zmerno do pretežno oblačno. Predvsem na zahodu so še možne manjše padavine. Po nižinah vzhodne Slovenije bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 10, na Primorskem do 15 °C.
10°C | 19°C
sreda, 17.10.2018
10°C | 22°C
četrtek, 18.10.2018
9°C | 21°C
petek, 19.10.2018
9°C | 21°C
Opozorila
Ponedeljek, 15.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Kompostiranje za vrtičkarje


KMETIJSTVO

| |
24.11.2017      9:00
A A

Kompostiranje za vrtičkarjeDeli:

Kompostiranje je naravni način razgradnje organske snovi iz katere nastane rodovitna prst oziroma kompost, katerega dodajamo zemlji in ji tako vračamo hranila, katera smo s pridelki odnesli. S kompostom zemlji ne vrnemo samo hranil, kot so dušik, fosfor, kalij, ampak zemljo obogatimo tudi z mikroorganizmi, bakterijami, glivami, deževniki, ki s svojim delovanjem na dolgi rok vzdržujejo rodovitna tla. Temu lahko rečemo tudi krogotok hranil in trajno vzdrževanje rodovitnosti tal, kar so poznale že mnoge poljedelske civilizacije.

Danes zbiramo organske odpadke in jih vozimo vsepovsod in le redko pridejo na kompostarno, kjer bi jih strokovno predelali v kompost, katerega je potem potrebno zapakirati, pripeljati v trgovine, kamor ga gremo kupit in ga nato raztrosimo po naših vrtovih. Kakšen ogljični odtis naredimo, oziroma koliko toplogrednih plinov smo s tem pridelali?

Veliko bolj ekološko je narediti kompostni kup doma. Lahko leži na prostem, brez okvirjev, vendar ga moramo z lopato vedno popravljati, da ohranimo do 1 m visok kup, po vrhu pa naj bo vedno pokrit s slamo, ali pokošeno travo ali listjem, da preprečimo izhlapevanje in hkrati izpiranje hranil. Kompost naj bo pokrit po vsakokratnem odlaganju kuhinjskih odpadkov tudi zaradi vran in drugih ptic, ki rade priletijo na kompostni kup in iz njega pobirajo hrano. Še bolje je, če si za odlaganje kuhinjskih in drugih organskih odpadkov naredimo kompostnik, lahko je iz palet ali drugih lesenih materialov. Kompostni kup naredimo na drenažnih tleh, mogoče na dnu položimo debelejše veje, ki omogočajo dostop zraka tudi na dnu kupa. Neposreden stik z zemljo omogoča, da v njega prilezejo deževniki in drugi mali pomočniki, ki bodo pojedli organsko snov in naredili kompost. Ker vsi za svoje delovanje potrebujejo kisik, ga moramo v kompostnem kupu zagotoviti. Zato kup ne sme biti prevelik, premoker, med kuhinjskimi odpadki mora biti tudi kaj suhe trave, listja in ostalih celuloznih predmetov.


In večno vprašanje, kaj sodi na kompostni kup? Celulozne snovi (trava, slama, listje) in zelenjavni odpadki (veliko dušika), ki morajo biti v pravem razmerju, kot pravimo C:N razmerje naj bo 30:1. Skoraj takšno razmerje je v jesenskem listju, ali pa tudi v hlevskem gnoju. V kompostnik zato izmenično mečemo kuhinjske zelenjavne in druge odpadke (luščine jajc, kavne usedline … vse kar gre v bio zabojnik) in pokošeno travo, listje, gnoj, vsebino vrečke iz sesalca in drugo. Vsekakor lahko vržete na kompost zemljo iz korita za rože, ostanke rastlin iz vrta, pa čeprav so nekateri deli oboleli. Rastlinske bolezni so predvsem glivične in bakterijske, vendar jih visoka temperatura okoli 60 °C, ki se razvije v kompostnem kupu, v nekaj tednih uniči. Praviloma se uničijo tudi semena enoletnih plevelov, le večletne koreninske plevele kot je pirnica, osat, slak, ščavje, gabez in drugo ne mečite na kompostni kup. Kompostni kup po potrebi zalijte (le v sušnih poletjih), predvsem pa ga po vrhu prekrivajte z zastirko – nekateri na vrh posadijo buče, vendar morate imeti vzporedno površino, kamor sproti nosite kuhinjske odpadke.

Proces biooksidativne razgradnje organske snovi poteka 6–12 mesecev, odvisno od zračenja komposta in vsebnosti celuloze. Za hitrejšo razgradnjo lahko dodamo pospeševalce kompostiranja, kot so Biocomplex, apneni dušik, Plocher kompost in gnoj ali pa preprosto tudi že narejen kompost iz sosednega kompostnika. Biodinamični ekološki pridelovalci kompost tretirajo s čajem iz baldrijana.

Kompost bistveno obogati in izboljša rodovitnost tal, prispeva k zvišanju vlage v tleh, poveča se tudi zračnost in toplotna absorpcija tal. S kompostiranjem se znebimo organskih kuhinjskih in vrtnih ostankov in tako zmanjšamo količino odpadkov. V pravilno sestavljenem kompostu, ne potekajo gnilobni procesi, zato ni smradu in visoke temperature povzročijo higienizacijo odpadkov. Kompostiramo lahko vse organske odpadke, ki niso onesnaženi s škodljivimi kemičnimi spojinami.

 

Kmetijska svetovalna služba izpostava Vrhnika
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Brezovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 20
Izšla: 28.09.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
15.10.2018
Danes ni dogodkov.
18.10.2018 | Šole in vrtci
Dream in English: Mr. Spaghetti
18.10.2018 | Družabni dogodki
Potopisno predavanje - Tibet
19.10.2018 | Umetnost
23. ex tempore Breza
19.10.2018 | Kultura
KD Janez Jalen - 1. abonmajska predstava
20.10.2018 | Družabni dogodki
PIRFEST
20.10.2018 | Družabni dogodki
Jesenska prireditev »Pivo in pecivo«
20.10.2018 | Umetnost
Matjaž Javšnik: Striptiz
21.10.201 | Šport
Zelenjak in Palec
24.10.2018 | Šole in vrtci
Ura pravljic

Bodite prvi pri oddaji mnenja.