Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.09.2018

jasno
Ponoči se bo povsod razjasnilo, ponekod po nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 15, ob morju okoli 18 °C.
15°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
15°C | 17°C
nedelja, 23.09.2018
9°C | 22°C
ponedeljek, 24.09.2018
11°C | 23°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

50 kilometrov po poteh kartuzije


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
18.05.2017      5:57
A A

50 kilometrov po poteh kartuzijePohoda se je letos udeležilo kar 24 rekreativcev.
Pohoda se je letos udeležilo kar 24 rekreativcev.
Deli:

Pohod po poteh nekdanje bistriške kartuzije velja za enega najzahtevnejših daleč naokoli, a kljub temu (ali pa prav zaradi tega) drznih pohodnikov, ki bi se podali nanj, nobeno leto ne manjka. Na že šestnajsti pohod, 29. aprila, se nas je tako prijavilo kar štiriindvajset. V zgodnjih jutranjih urah smo se iz Bistre pognali proti Pokojišču, kjer je bil prvi postanek. Vreme je obetalo čudovit dan z neverjetnim razgledom z obronkov Trebelnika od Karavank do Nanosa in Javornikov ter seveda na poplavljeno Barje. Naprej je pot vodila pod cerkvijo sv. Štefana, skozi Padež do naravoslovne učne poti Dobec, ki je po najkrajši trasi pripeljala do vodnjaka pod sv. Lenartom, kjer so bili pohodniki že v osrčju Menišije, dežele kartuzijanskih menihov. Naslednja postojanka je bila Bezuljak, kjer je domačinka prijazno predstavila zgodovino fare in notranjost lepe cerkve Marije Vnebovzete. Vzpon za cerkvijo, po »medvedovih stopinjah«, je že čez nekaj minut pripeljal do dobro založene mize na turistični kmetiji Pri Žnidarjevih. Okrepčilu je sledil krajši spust v Kožlješki graben, ki ga je hitro zamenjal vzpon proti Krimski jami oziroma skalnemu robu za njo. Zopet se je odprl lep razgled s ciljem poti, Bistro, skoraj na dlani. Nato se je pohod odmaknil od roba, se preusmeril na regionalno cesto Rakitna–Cerknica, a jo že kmalu zapustil na prevalu med Avšnikom in Novaško goro. Spust k Rakiškemu jezeru je potekal po rakiški učni poti oz. stari rimski cesti. Prečenju polja skozi Novake je sledil še malo daljši postanek pri Polharskem domu, kjer je bilo odločeno, da se poplavljenemu Barju izognemo skozi Borovnico in Dol. A ovinek za Planino se je izkazal za vse prej kot hitro bližnjico. Prehojeni kilometri so že davno prešli številko štirideset, dolina pa je bila še daleč in noge razbolene. Od Kim-Vi-ja do Bistre je bila ravnica na las podobna večnosti. Zmaga drznim kljub temu ni ušla. Po vrtoglavih petdesetih kilometrih oziroma trinajstih urah hoje je bila ekipa zopet na izhodišču, v nekdanjem domovanju tihih menihov. Ostala je le še podelitev spominskih medalj in ugotovitev, da z vsemi šestnajstimi opravljenimi pohodi rekorder ostaja Bojan Miklošič.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 462
Izšla: 27.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.09.2018
Danes ni dogodkov.
22.09.201 | Kultura
Delavnica rezbarstva
23.09.2018 | Kultura
Voden ogled muzejskih zbirk
25.09.201 | Kultura
Dnevi strojništva
22.09.201 | Kultura
Delavnica rezbarstva
23.09.2018 | Kultura
Voden ogled muzejskih zbirk
25.09.201 | Kultura
Dnevi strojništva
28.09.2018 | Kultura
Noč ima svojo moč v Tehniškem muzeju Slovenije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.