Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
6°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Ne bu ne mu


SOSED SOSEDU

| |
16.01.2013      10:31
A A

Ne bu ne mu


Na zadnjih volitvah v Vaški odbor Dol - Laze ste mi zaupali, da bom vaš glas pri dogovarjanju z občino. Res je, da Vaški odbor zakonsko nima nobene veljave, a nekaj bi moral šteti tudi naš glas, glas vaščanov, ki ga predstavljam. Na zadnjem zboru vaščanov Dola in Laz, ki ga je Vaški odbor organiziral na temo izgradnje kanalizacije v naših dveh naseljih, se je rodila pobuda, da se prouči možnost izgradnje optičnega informacijskega omrežja v vaseh severno od Borovnice. V ta namen sem stopil v stik z več slovenskimi ponudniki internetnih storitev. Želel sem namreč izvedeti, pod kakšnimi pogoji so pripravljeni vlagati v našo kotlino.


Deli:

Čeprav sem pisal na naslove vodilnih, sem izmed vseh ponudnikov dobil le odgovor nacionalnega operaterja –  Telekoma Slovenije (g. Sašo Dejak), ki je stanje širokopasovnega dostopa do interneta ocenil kot "zadovoljivo". To pomeni, da je dostopno 80 odstotkom prebivalcev naših dveh vasi, optično omrežje pa naj bi bilo zato nepotrebno.

Vseeno pa so na Telekomu izrazili interes, da bi pregledali načrte za kanalizacijsko omrežje in prispevali material (cevi) za vkop kabla na krajih, kjer bi bilo to smiselno. To zagotovilo sem dobil že junija, po le nekaj dopisih prek elektronske pošte.

Po dopustih, ko naj bi se dogovorili za ogled načrtov, sem vse vpletene (tudi Občino Borovnica, ki je edina pristojna za take dogovore) spomnil na obljubo o pregledu načrtov. Sam kot član Vaškega odbora nimam mandata, da se dogovarjam za investicije. 

Preteklo je nekaj vode in medtem sem prevzel tudi funkcijo predsednika Vaškega odbora, ki jo je do zdaj odlično opravljal g. Janez Čerin. V vsem tem času pa nisem zaznal nikakršnih aktivnosti s strani Občine Borovnica glede pobude občanov, da bi dobili malo bolj urejeno infrastrukturo. Zato sem 9. decembra na občino poslal kratko sporočilo. Želel sem izvedeti, ali se je s pobudo vaščanov in pripravljenostjo Telekoma za investicije v naše kraje že kaj zgodilo. Pa tudi letnega sestanka z županom sem se že veselil, saj je tam mogoče izvedeti marsikaj novega.

Danes, več kot mesec dni od tega dopisa in pol leta od obljube nacionalnega operaterja, da je pripravljen dati kak evro za investicije v naše kraje, lahko z žalostjo ugotovim le, da od občine še vedno ni ne bu-ja ne mu-ja in da se po vsej verjetnosti lahko pod nosom obrišemo za tistih nekaj evrov ter pripravljenost nacionalnega operaterja, da vsaj malo vloži v periferijo prestolnice. 

Pa se je zgodba zadnji trenutek čisto drugače zasukala. Nekaj dni po oddaji zgornjega pisanja sem dobil odgovor. Upam, da se bo našel investitor tudi za naše kraje. (Odgovor občine lahko preberete v nadaljevanju.)

 

Predsednik VO Dol - Laze, Igor Trček

 

Odgovor Občine Borovnica
Občina Borovnica je jeseni 2012 opravila neformalen pogovor z morebitnim investitorjem Telekomom Slovenije o morebitnih vlaganjih v gradnjo telekomunikacijske infrastrukture istočasno z gradnjo kanalizacije na območjih Dol - Laze in Breg - Pako; prav tako je za prihodnji teden planiran neformalni sestanek s podjetjem Telemach. Potencialni interes obstaja, ni pa zagotovila.

Optična omrežja so se gradila in se v Sloveniji še vedno na veliko gradijo zaradi razpisa ministrstva za gospodarstvo v zvezi z belimi lisami, saj je bila gradnja sofinancirana s strani sredstev EU. Ti razpisi so zaključeni.

Če sofinanciranja ni, je težava v tem, da so ponudniki zainteresirani samo za strnjena naselja, kjer je veliko prebivalcev, ne pa za bele lise, to je tam, kjer ni strnjenih naselij in je treba vleči priključke od hiše do hiše.

Občina lahko gradi omrežje z lastnimi sredstvi, ne sme pa se neposredno dogovoriti z nobenim ponudnikom ali investitorjem, na način, da daje prednost enemu ponudniku. Primeri v Sloveniji kažejo, da ni nujno, da je ponudnik storitev tudi lastnik omrežja. Omrežje lahko zgradi investitor, potem ga pa daje v najem ponudnikom storitev. Ta različica je celo boljša, saj nastopi konkurenca med njimi, plačujejo pa omrežnino lastniku omrežja.

Občina Borovnica pripravlja dokumentacijo in bo v kratkem objavila razpis za podelitev koncesijskega javno-zasebnega partnerstva na podlagi Zakona o javno-zasebnem partnerstvu. Občina zagotovi zemljišča, po katerih bo potekala kabelska kanalizacija, zgrajeni sistem v celoti financira investitor zasebnik, občina pa mu podeli koncesijo (upravljanje in trženje) za določeno število let. Po preteku koncesijske dobe koncesionar omrežje prenese v last občine. Na ta način je lahko ponudnik storitev kdorkoli (običajno Siol, Telemach, T-2).


Pripravil Marko Brundula
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike

Bodite prvi pri oddaji mnenja.