Logo MojaObčina.si
DANES
21°C
15°C
JUTRI
22°C
14°C
Oceni objavo

Rekordni znesek za borovniški brest

Na lokaciji 18. licitacije vrednejših sortimentov na Podgorski cesti v Slovenj Gradcu je 27. 2. 2024 potekal dan odprtih vrat in razglasitev rezultatov licitacije. Na licitacijo je prispelo 6854 hlodov v lasti 760 lastnikov gozdov, ki so skupaj merili 7153 m3. Med zbranimi hlodi je bilo veliko visokokakovostnih hlodov gorskega javorja, enega od hlodov so pripeljali iz Bosne in Hercegovine, iz sosednje Avstrije, Hrvaške, sicer pa se je na licitacij zbrala hlodovina pretežno iz Slovenije, iz čisto vseh regij. Licitacija je postregla z presežki. Udeležilo se je je 56 kupcev, največ iz Slovenije (18), sledijo kupci iz Avstrije (13), Italije (11), Nemčije (3), Madžarske (3), Švice (2), Hrvaške (2) ter Češke, Poljske, Portugalske in Srbije po 1. V primerjavi z 1. licitacijo, ko je nanjo prispelo 890 hlodov v skupni izmeri 618 m3, za katere se je zanimalo 16 kupcev, so letošnji rezultati zavidanja vredni. Najvišjo ceno je na letošnji licitaciji dosegel gorski javor (rebraš) iz Bosne in Hercegovine, katerega cena po m3 je dosegla 6.500 eur/m3. Za cel hlod bo moral kupec odšteti 9.961 eur in pravi, da tako lepih hlodov, kot so bili razstavljeni leta 2022, letos ni bilo. Drugi najdražji hlod, prav tako gorski javor (rebraš), je dosegel 8.400 eur na hlod iz okolice Trbovelj, na 3. mesto pa hlod smreke iz okolice Slovenj Gradca, ki je bil prodan za 6.919 eur. Najvišjo ceno na m3 so poleg gorskega javorja dosegli še oreh (2677 eur), dob (2179 eur) in graden (1751 eur) eur. Najvišje povprečne cene so dosegli dob (595 eur/m3), gorski javor (464 eur/m3), črni oreh (464 eur/m3) in graden (442 eur/m3). Po količini je bilo največ prodanega gradna (2018 m3) in smreke (1525 m3). Prodajalci pa so pripeljali največ hlodov gradna (1911), smreke (977) in macesna (604).

Neprodanih je ostalo 893 hlodov, ki gredo v 2. krog prodaje. Med ostalimi vrstami so letos prednjačili po ceni oreh, dob in graden, ki so prav tako dosegli visoke cene. Hlodi, ki so dosegli najvišje cene, pa so bili hlodi smreke, macesna in kvalitetnejšega hrasta. Po količini hlodovine je to 2. največja v zgodovini dogodka. Ocenjuje se, da je letošnja licitacija po kvaliteti najboljša doslej, kar ocenjujejo poleg organizatorja tudi kupci. Cene hlodovine na letošnji licitaciji tega sicer niso podkrepile, saj se trg na tem področju nekoliko ohlaja. Posebnost letošnje licitacije je zagotovo hlod marelice, ki je bil zelo dobro prodan.


Tudi na območju občine Borovnica s širšo okolico (Primorska, Vrhnika, Logatec, Turjak, od Brezovice pri Ljubljani do Črnega vrha, Velikih Blok, okolica Podpeči do Rakitne) sodelujemo že 11. leto na licitaciji lesa z začetnimi skromnimi količinami do zadnjih let z cca. 300 m3 pripeljanega lesa. Lahko smo ponosni, da tudi v teh koncih raste zelo visoko kvaliteten les, kar kažejo rezultati vsako leto z posameznimi visokimi cenami. V dveh sezonah smo že imeli zmagovalce iz Pakega pri Borovnici in Gorenje Brezovice pod Rakitno, kjer smo dosegli najvišjo ceno pri gorskem javorju rebrašu, in sicer 6200 eur/m3 ali 11.884 eur za hlod in 9.350 eur/m3 ali 13.500 eur za hlod. Letos pa se lahko pohvalimo, da smo imeli v občini Borovnica v Borovnici zopet zmagovalca, in sicer najvišjo ceno odkar poteka licitacija pri hlodu gorskega bresta, ki je dosegel ceno 1828 eur/m3, kar je za hlod zneslo slabih 3.200 eur. Drevo je rastlo v predelu Grede nad sotesko Pekel. Do sedaj je bila najvišja dosežena cena gorskega bresta 1.666 eur/m3 iz leta 2022.
Žal pa je letos prvič po 18 letih prišlo do resnega zapleta, namreč v januarju jih je obiskala kmetijska inšpekcija, ki je organizatorja opozorila, da njihova dejavnost ni v skladu z namensko uporabo zemljišča. Kmetijska inšpekcija jim je dala ultimat, da odstranijo hlodovino ali pa bodo dobili še dodatno globo.
Če do naslednjega leta ne najdejo nove lokacije, se lahko zgodi, da licitacije pač ne bodo mogli izvesti. Kljub temuda kupci na licitacijo prihajajo iz celega sveta tudi iz Kitajske in ZDA, pa ostaja možnost, da je bila polnoletna 18. licitacija tudi zadnja.

Jani Bolarič

Oglejte si tudi