Logo MojaObčina.si

Borovnica

JUTRI
30°C
16°C
NED.
31°C
16°C
3995

Prejemnik bronaste plakete Šahovske zveze Slovenije

Šah je v občini Borovnica s svojo dolgoletno tradicijo prisoten že od leta 1870, ko je Borovničan Gašper Kos na šahovskem tekmovanju Avstro-Ogrske zasedel izjemno 2. mesto. Sčasoma je zaradi težkih časov ter prve in druge svetovne vojne šahovsko življenje nekako zamrlo. Leta 1953 se je v Borovnico priselil gospod Aleksander Jerič, kjer si je ustvaril dom in družino. Takoj se je vključil v družbeno življenje ter zaradi svoje aktivnosti, znanja in predanosti delu postal zelo priljubljen in spoštovan med ljudmi. Zaradi ljubezni do šaha je bil leta 1958 glavni pobudnik in ustanovitelj Šahovskega kluba Borovnica, ki je dotlej deloval kot sekcija Prosvetnega društva Vzajemnost. Zaradi svojih organizacijskih sposobnosti je v Šahovskem klubu dolga leta opravljal in zasedal najvišje funkcije. Organizacija šahovskih turnirjev, kot tudi nastopanje borovniških šahistov na raznih tekmovanjih širom takratne Jugoslavije in nato Slovenije, je z odlično izvedbo tlakoval ravno gospod Aleksander Jerič. Kot šahovski sodnik je zelo uspešno sodil na mnogih tekmovanjih. Ravno zaradi te profesionalnosti je leta 1970 dobil povabilo takratnega jugoslovanskega šahovskega in političnega vrha, da postane eden od sodnikov na Šahovski Olimpijadi v Skopju. Ob vsem navedenem pa je največ pozornosti v svojem življenju posvetil izobraževanju osnovnošolcev in mladine, ki jih je skoraj 50 let kot mentor in šahovski učitelj seznanjal s prvimi koraki na črno belih poljih. Uspehi niso izostali, saj so njegovi šahisti posegali po najvišjih mestih na šahovskih tekmovanjih. Njegov trud pa je bil gotovo poplačan leta 1976, ko je njegov sin Simon (Simon Jerič IM) postal pionirski republiški prvak. Gospod Aleksander Jerič je leta 2013 za svoje delo na področju šaha v Borovnici prejel Zlato plaketo Občine Borovnica. Poleg tega je prejemnik tudi drugih odlikovanj ter priznanj s področja dela in politične angažiranosti. Kljub skoraj 90 letom je gospod Aleksander Jerič še vedno čvrstega koraka ter bistrega uma in z zanimanjem spremlja vsa dogajanja na šahovskem področju. Na turnirjih nas mnogokateri šahist povpraša po njem, ko izve, od kod prihajamo. Kot njegov nekdanji učenec z globokim spoštovanjem cenim njegovo delo ter vsa njegova odrekanja, da smo in imamo to, kar je gospod Aleksander Jerič ustvaril v svojem bogatem šahovskem življenju. Z ostalimi člani Šahovskega kluba Borovnica mu ob prejemu bronaste plakete iz rok predsednika Šahovske zveze Slovenije Milana Begleza za tako imenovano življenjsko delo na področju šaha, iskreno čestitamo.

 

Boštjan Zakrajšek

Predsednik Šahovskega kluba Borovnica

 

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi