Občine: Bistrica ob Sotli, Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Borovnica
DANES
6°C
2°C
JUTRI
7°C
3°C
Oceni objavo

Čebelar po sili razmer, sedaj prvak hojevega medu

Dražica se lahko po novem pohvali, da ima najboljši hojev med v Sloveniji. Zanj je, seveda poleg pridnih in marljivih čebel, zaslužen čebelar Andrej Jereb, ki je v tej panogi še dokaj svež.

Za kaj gre? Na ocenjevanju na mednarodnem Kmetijsko-živilskem sejmu Agra v Gornji Radgoni je v kategoriji hojev med prejel zlato medaljo, še več, izmed vseh zlatih medalj je prejel največ točk, kar pomeni, da je prvak vrste v kategoriji hojevega medu. Priznanje je dobil v sklopu sejma 24. avgusta 2025, na ocenjevanje pa je prispelo rekordno število vzorcev, skoraj 300
S čebelarjenjem je sicer začel po sili razmer, čeprav je njegov oče
Bogdan Jereb znani in priznani čebelar, ki ga je vedno bodril in spodbujal k ukvarjanju s čebelami, kar pa ga v mladosti kot najstnika nikakor ni zanimalo, saj je bilo vse drugo bolj zanimivo. Bolezen ženine babice Ančke Turšič, tudi čebelarke, ki je bila mnogo let ena redkih predstavnic ženskega spola v Čebelarskem društvu Borovnica, je poskrbela, da je sam prevzel čebelarske vajeti in tako poskrbel, da jih je jeseni namesto nje uspešno nakrmil, pripravil za zimo in tako rešil pred gotovim propadom.

Pri tem se je oprl na
znanje očeta, ta pa mu ga z veseljem predaja naprej. Vsako leto je dobival večje veselje do čebel, povečeval število čebeljih družin in leta se je 2023 odločil, da bi preveril kakovost na ocenjevanju. Prvo je bilo na festivalu Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju in že prvo je poželo velik uspeh, saj je prejel zlato priznanje za gozdni med. Naslednje leto je prejel srebrno priznanje, letos pa ponovno zlato in to ga je spodbudilo, da je dal kakovost medu preveriti še na mednarodni Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni. 
 
Rezultati v takšni močni konkurenci so ga spodbudili in motivirali za nadaljnj
o delo. "In dali potrditev, da delam v pravilni smeri." Pri tem se opira tudi na biodinamične metode, katere mu je letos priporočil tast Slavko Turšič, priznani biodinamični sadjar. Preizkusil se je tudi pri pridobivanju cvetnega prahu, ki je zanimivo prehransko dopolnilo. Presenetilo ga je, koliko različnih okusov in barv nam lahko ponudi narava, saj ima žena Špela v bližini čebelnjaka zeliščne vrtove, ki jih čebele z veseljem obiskujejo
 
Andrej sicer ni edini, ki ima odličen med v Borovnici, saj je še nekaj borovniških čebelarjev
na Agri prejelo priznanja. In sicer so to Rudolf Ferkoljs Pakega, Eko kmetija pr Laškarju iz Zabočevegin Bogdan Jereb iz Niževca. To je lahko tudi spodbuda za vas, da z nakupom preverjene kakovosti lokalnega medu podprete njihovo delo in trud, saj je na trgu veliko preveč cenenega in ponarejenega medu. V teh nekaj letih je sicer Andrej pridobil kar nekaj stalnih strank, med drugim pa je njegov med potoval celo na Japonsko, Nizozemsko in čez lužo v ZDA. Vesel pa je, da je za čebelarstvo zdaj tudi on navdušil druge. 
 

Rok Mihevc 

Oglejte si tudi