Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno, ponekod v severovzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Vabljeni na predstavitev knjige o prof. dr. ......


KULTURA

| |
16.10.2015      8:41
A A

Vabljeni na predstavitev knjige o prof. dr. Marji Boršnik


Občina Borovnica, Knjižnica dr. Marje Boršnik Borovnica in Cankarjeva knjižnica Vrhnika vas v torek, 10. novembra, ob 18.00 vabijo v večnamenski prostor OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica na predstavitev knjige o prof. dr. Marji Boršnik, prvi dami slovenske slavistike.


Deli:

Več kot 100 člankov, strokovnih ocen in študij, monografije o Antonu Aškercu, Franu Celestinu, Ivanu Tavčarju, Pogovori s pesnikom Gradnikom, Prežihov zbornik, Pregled slovenskega slovstva, Študije in fragmenti … To je le del bogate zapuščine prof. dr. Marje Boršnik, rojene in pokopane v Borovnici. Ob znanstvenem delu je sodelovala tudi pri povojni organizaciji pouka literarne zgodovine, urejala in sourejala zbornike, slavistične časopise ter vrsto (i)zbranih del slovenskih pisateljic in pisateljev. Posebno mesto so v njenem srcu imele ženske avtorice in znanstvenice ter zapostavljeni ustvarjalci. Bila je predsednica Slavističnega društva Slovenije, predstojnica Katedre za slovenski jezik na Filozofski fakulteti v Ljubljani, dopisna članica SAZU in zaslužna profesorica Univerze v Ljubljani. Za svoje delo je prejela vrsto nagrad in priznanj, predavala je mnogim uveljavljenim kulturnikom in vzgojila rod priznanih slavistov (dr. Matjaž Kmecl, dr. France Bernik, dr. Boris Paternu, dr. Helga Glušič, dr. Breda Pogorelec, dr. Jože Toporišič, dr. France Pibernik, dr. Franc Zadravec, dr. Aleksander Skaza …).

Po naši rojakinji se imenuje ulica v ljubljanskih Novih Jaršah, leta 2003 je na Bledu o njej potekal simpozij, tri leta pozneje so se ji na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti njeni učenci akademiki prav tako poklonili s spominskim simpozijem. Pri njeni študijski hišici na Špiku pri Kranju, kjer si je iz goščave ustvarila svoj mali košček raja na Zemlji in se je vedno trlo kulturnikov, študentov in znanstvenikov, je bila odkrita spominska plošča. O liku ene najbolj markantnih ženskih osebnosti v kulturnem življenju 20. stoletja so lani v Mestni knjižnici Kranj odprli pregledno razstavo, ki sedaj potuje tudi po drugih slovenskih krajih, pogosti so tudi literarni in strokovni večeri, posvečeni zaslužni znanstvenici. Letos spomladi so na Drulovki pri Kranju odprli Pot Jeprškega učitelja, ki poteka ob kanjonu Zarica, ena od tabel pa je posvečena tudi naši rojakinji.

Knjigo, ki je izšla sredi letošnjega avgusta, sta izdala in založila Gorenjski muzej in Mestna občina Kranj, obsega  372 strani in je bogato opremljena. Njeni avtorici sta hčerka in vnukinja dr. Marje Boršnik ddr. Francka Premk in dr. Eva Premk Bogat. »Želela sem si, da babico predstaviva na čim raznovrstnejši način in tako je nastala zanimiva sestavljanka. Besedilo je segmentirano zato, da lahko takoj začnete brati kjerkoli. In tako je tudi mišljeno. Treba pa je vedeti, da je taka knjiga vendarle dokument in mora kot takšen prinesti tudi kaj novega. Tu so prvič objavljeni njeni beletristični poskusi, strokovna besedila, radiodrame, nekaj malega iz korespondence in dnevnikov. S tem sva lažje ponazorili njeno izredno nazorsko širino,« je za prispevek Igorja Kavčiča v Gorenjskem glasu o konceptu pisanja knjige pojasnila dr. Eva Premk Bogataj in dodala, »kadar gre za lepe stvari, je ponavadi dovolj iskrica, utrinek, le droben trenutek, da se nekaj zgodi. Nama z mamo se jih je pri odločitvi za knjigo o Marji nabralo kar nekaj. V knjigo vstopamo tri ženske treh generacij, po horoskopu vodnarke, torej neukrotljive individualistke, ki ljubimo svobodo in ustvarjalnost in smo si med seboj seveda tudi v marsičem zelo podobne. Vse smo se zapisale slavistiki, doktorirale smo iz književnosti ali jezika, vse smo oziroma še gojimo ljubezen do črke, besede, literature … Najmočnejša spodbuda za knjigo pa je bilo dejstvo, da sva z mamo končno uredili obsežen Marjin arhiv.«

Monografija vsebuje tudi dragoceno bibliografijo, ki jo je sestavila naša občanka Anka Sollner Perdih. Knjiga se na več straneh dotakne Marjinega življenja v Borovnici. Tu je preživljala svoje brezskrbno otroštvo in se v naš kraj vedno rada vračala. Prva leta življenja je pogosto podoživljala v svojih leposlovnih delih in ob pisanju dnevnika. Danes je po njej poimenovana borovniška knjižnica, na rojstni hiši je vzidana spominska plošča, izšla sta tudi dva zbornika. Knjiga o rojakinji, ki si je sama rada rekla literarni detektiv, je veliko bogastvo za naš kraj. Odstira življenje in delo znanstvenice, obenem pa nam prinaša dragocene opise dogodkov iz otroštva in tako pomembno prispeva k boljšemu poznavanju krajevne zgodovine. Novembrski večer, posvečen izdaji knjige, nam bo prav gotovo ostal v lepem spominu. Veseli bomo, če se nam boste pridružili in skupaj z nami podoživeli čas, v katerem je živela in ustvarjala slovenska literarna zgodovinarka. Nanjo je in bo Borovnica lahko vedno ponosna.

Simona Stražišar

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.