Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Zgrabili so borovniške požigalce


KRONIKA, GASILCI IN ZAŠČITA

| |
21.05.2014      11:40
A A

Zgrabili so borovniške požigalce


Po skoraj treh letih sumljivih požarov so vrhniški policisti vendarle stopili na prste štirim požigalcem, ki naj bi po prvih izsledkih v borovniški občini izvedli šest požigov in povzročili za 41.500 evrov premoženjske škode.


Ko je lani gorelo, so požigalcem že dihali za ovratnik.
Ko je lani gorelo, so požigalcem že dihali za ovratnik.
Deli:

Ena najbolj žalostnih epizod novejše borovniške zgodovine se je začela pred približno tremi leti. Požari v Borovnici niso nikakršna novost, najsi gre za travniške, dimniške ali večje, kot je bil tisti v osnovni šoli, a še nikdar se gasilcem ni bilo treba spopadati z rdečim petelinom tako pogosto kot v letih od 2011 do 2013. Ko je v letu 2012 skorajda vsak mesec, praviloma konec tedna, nekje gorelo in je s pogorišč na daleč smrdelo po požigu, so se obupani in živčno razrvani prebivalci ter še posebej lastniki gospodarskih poslopij začeli celo organizirati v "vaške straže". A ne glede na številne očitke varuhi zakona v tem času niso tavali v temi, sumljive požare so intenzivno preiskovali vse od januarja 2011 in se počasi, dokaz za dokazom, obvestilo za obvestilom, bližali hudodelcem. V letošnjem letu je bilo dokaznega gradiva dovolj in na zaslišanje so privedli štiri osumljence, stare od 18 do 20 let, vse domačine in za nameček še člane domačega prostovoljnega gasilskega društva. Slišati je, da naj bi pod težo dokazov vsi štirje priznali svoja dejanja, četudi zdaj vsaj dva od njih zanikata, da bi dejansko požigala. Kakorkoli že, vseh požarov v teh letih omenjeni menda vendarle niso zagrešili. Na pristojno tožilstvo so policisti zoper njih podali kazenske ovadbe zaradi sumov storitve kaznivih dejanj požigov (po členu 222 KZ-1B) oziroma poškodovanj tuje stvari (po členu 220 KZ-1B), in sicer za zgolj šest požarov, ki so v skupnem seštevku povzročili približno 41.500 evrov materialne škode.

Epopeja "vikend piromanov" se je začela 18. aprila 2012, ko so Turističnemu društvu Borovnica zažgali leseni objekt na večnamenskem prostoru v Mavčevi dolini. Nastalo je za 500 evrov škode. Mesec dni pozneje, 7. maja, so v nočnih urah znova napadli zabojnike za smeti na ekološkem otoku ob Borovniščici pri Jelah in KPV povzročili za 2.500 evrov škode. Ko so 2. septembra 2012 plameni zajeli z balami napolnjeni gospodarski objekt v Brezovici pri Borovnici, je škoda poskočila v nebo. Četudi se je z ognjem spoprijelo štirideset brezoviških in borovniških gasilcev, je pogorelo približno 30 ton suhe krme in ena nakladalka, v skupni vrednosti 15.000 evrov. Stalna pripravljenost gasilcev je pripomogla, da so se teden dni pozneje, 8. septembra, hitro, že v jutranjih urah odzvali na podtaknjeni požar v Borovnici, kjer so nepridipravi z gorivom polili in zažgali otavo pod kozolcem ob Paplerjevi ulici. Ogenj so hitro pogasili, zato je bilo škode "zgolj" za okrog 1.000 evrov. Dosti hujše, kar 20.000 evrov težke posledice pa je pustil podtaknjeni požar na Kranjčevi hiši na Paplerjevi ulici, 7. septembra 2013, praktično ob obletnici prejšnjega požiga. Plameni so dodobra zdelali prvo nadstropje, podstreho in ostrešje stavbe. Dva tedna zatem, 21. septembra, so se ljubitelji plamenov znova lotili ekološkega otoka ob Borovniščici pri Jelah. Pogoreli so vsi zabojniki v vrednosti 2.500 evrov.

Kakšne sprevržene načrte je glede tuje zasebne in javne lastnine še kovala omenjena četverica, lahko zgolj ugibamo, saj so jim jih z načrtnim in vztrajnim delom prekrižali varuhi reda in zakona. Pretresljivo spoznanje, da gre za prostovoljne gasilce, je botrovalo njihovi takojšnji izključitvi iz matičnega društva, zadeva pa je močno zatresla tudi politično sceno, saj so bili dotični tudi v podmladku ene od borovniških političnih strank.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike

Bodite prvi pri oddaji mnenja.