Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Danes bo na Primorskem in Notranjskem povečini oblačno, drugod bo prevladovalo deloma sončno vreme. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 15 °C.
5°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
2°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 13°C
nedelja, 26.11.2017
5°C | 5°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

V Borovnici razstava, v Begunjah novo razpelo


KRONIKA, SOSED SOSEDU

| |
17.05.2017      20:19
A A

V Borovnici razstava, v Begunjah novo razpeloKrimska jama prej in potem. (Avtor: dr. Andrej Mihevc)
Krimska jama prej in potem. (Avtor: dr. Andrej Mihevc)
Deli:

Projekt izkopa žrtev iz Krimske jame, ki ga je za vladno komisijo lani izvedel Jamarski klub Borovnica ob sodelovanju borovniške in cerkniške občine, številnih društev in posameznikov, se je na začetku aprila simbolično sklenil s predavanjem in razstavo v dvorani nad vrtcem v Borovnici. V soboto, 1. aprila, sta o projektu izkopa žrtev iz Krimske jame in širšem kontekstu tako kot pred tem že na strokovnem posvetu na ZRC SAZU spregovorila znanstvena svetnika speleolog izr. prof. dr. Andrej Mihevc in arheolog izr. prof. dr. Anton Velušček. Dr. Mihevc je znanstveno razložil nastanek brezna in jam ter zatem s pomočjo ustnega izročila, literature in jamarskih zapisnikov, kako so ljudje izrabili brezna in fojbe za morišča, ki so jih po vojni zasuli z odpadki. Ob slikovnem materialu je predstavil izsledke evidentiranja morišč v letih 2007 in 2008, organizirano pobiranje na površini ležečih ostankov ljudi v letih 2013–2016 ter ekshumaciji fojb v letih 1945–48 ter brezen pri Konfinu. Predstavil je prve raziskave brezna Krimska jama v letu 1933, stanje pred ekshumacijo ter po izvleku 40 m3 materiala, ko je bilo dno štiri metre globlje zaradi izkopa človeških ostankov.

Dr. Velušček pa je podrobno predstavil postopek izkopa. Po izvleku hlodovine se je kopalo po prilagojeni arheološki metodi, kot predpisuje zakon. Povedal je, da so storilci, partizani, pustili nezamenljiv odtis s tulci vojaških nabojev in žicami za vezanje rok, najdeni osebni predmeti pa so spregovorili o tem, da so v jami poleg moških končale tudi ženske in predvsem, da je šlo za civiliste. Antropološka analiza je pozneje pokazala, da je v breznu končalo 31 ljudi (dva še nerojena otroka, stara 32 in 38 tednov, dva otroka, stara 1 mesec in 2–3 leta, osem žensk od 16 do 35 let ter devetnajst moških od 11 do 50 let). Ob tej priložnosti je zopet javno pozval, naj se komisiji Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč javijo vsi, ki menijo, da so med žrtvami Krimske jame njihovi sorodniki, da se izvede uradni postopek primerjave DNK. Predavanju je sledilo odprtje nadgrajene razstave z naslovom Vsako noč je požrla koga iz naših krajev, kjer je po sklopih predstavljena zgodovina Krimske jame in ugotovitve po ekshumaciji, v vitrinah pa so bili razstavljeni najdeni predmeti. Ogled razstave je bil možen še ves prihodnji dan, septembra pa bo gostovala v Logatcu.

Delavni so bili v tem času tudi domačini iz Begunj pri Cerknici, ki so pod vodstvom Franceta Korošca začasno uredili grob žrtev iz Krimske jame pri farni cerkvi. Grob zdaj krasi razpelo s presunljivim kipom trpinčenega Kristusa. Dokončno ureditev naj bi sicer letos jeseni izvedla država.

 

Damjan Debevec, foto: AM, DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.11.2017
Danes ni dogodkov.
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
26.11.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
26.11.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev

Bodite prvi pri oddaji mnenja.